Přeskočit na obsah

Daňová přiznání zdravotníků: rady a tipy

Daňová poradna Medical Tribune

Na otázky čtenářů odpovídá Pavel Vítek, daňová a účetní kancelář Dates.

Jako lékař mám vedle hlavního pracovního poměru v nemocnici ještě dohodu o provedení práce s lékařskou fakultou (klinické studie). Jak zdanit tento příjem?

V zásadě jde o to, jaký příjem jste na základě dohody o provedení práce dosáhla. Jednalo-li se o částku nepřesahující 5.000,- Kč hrubého za kalendářní měsíc, pak daň z tohoto příjmu je vyrovnána srážkou daně kterou provede lékařská fakulta a tím je Vaše daňová povinnost z tohoto příjmu vyrovnána. Pokud je však příjem vyšší, nelze již zjednodušený způsob vypořádání daňové povinnosti použít a lékařská fakulta z takového příjmu odvede zálohu na daň (ve stejné výši jako srážku – 15%). Jelikož se však jedná o zálohu na daň, tak je nutné tuto zálohu je nutné zúčtovat. Jelikož v tomto případě se jedná o souběh příjmů ze závislé činnosti, není možné aby v takovém případě za Vás provedl zúčtování Váš zaměstnavatel. Nemocnice i fakulta Vám v takovém případě dle §38 j odst. 3 vystaví potvrzení o výši příjmu odvedeném zdravotním a sociálním pojištění a zálohách sražených na daň. Na základě těchto potvrzení pak sestavíte daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob , které podáte na finanční úřad (nejlépe místně příslušný Vašemu bydlišti) do 31.3.2009. Potvrzení o výši příjmů od obou zaměstnavatelů v originále pak tvoří povinné příloha daňového přiznání.

Mám hlav. prac. poměr v nemocnici a vedle toho ještě příjmy z autorských honorářů (píšu pro časopisy, přednášková činnost). Jak zdanit tento příjem?

I v tomto případě se jedná o to, v jaké výši uvedené příjmy byly. Pokud byly ve výši do 7.000,- Kč měsíčně od jednoho plátce, pak je plátce z těchto příjmů povinen srazit daň a touto srážkou je daňová povinnost vypořádána. V případě, že by příjmy byly vyšší, budete muset podat daňové přiznání. Pak obdržíte příjem bez sražené daně a tento příjem budete muset v rámci daňového přiznání uvést do příjmů ze samostatné činnosti (§7 odst. 2 zákona o dani z příjmu) a to na základě roční evidence těchto příjmů. Výhodou je v tomto případě možnost uplatnění výdajů souvisejících s příjmem (může jít o výdaje na cesty spojené se získáváním materiálů pro publikační autorskou činnost, výdaje na výpočetní techniku, internetové připojení …). Pokud nebudete chtít uplatňovat výdaje ve skutečné výši, můžete je uplatnit v paušální výši 40%.

Pracuji na živnostenský list pro soukromé zdravotnické zařízení, vedle toho ještě na půl úvazku u jiné soukromé firmy. Jak mám postupovat při zdanění této činnosti?

Pokud podnikáte a příjmy z tohoto podnikání přesáhnou 15.000,- Kč ročně (pozor, jedná se o příjmy nikoliv o zisk tj. rozdíl příjmů a výdajů) , případně by jste chtěl vykázat ztrátu, jste povinen podat daňové přiznání. U zaměstnavatele tedy vyplníte v prohlášení, že od něho nežádáte, aby za vás provedl roční zúčtování daně a naopak žádáte, aby Vám vystavil přehled o výši příjmů a záloh na daň z příjmů, které za vás odvedl. Příjmy ze živnosti ovlivní pak váš základ daně tak, že od nich buď odečtete výdaje ve skutečné výši – pak jste povinen vést alespoň daňovou evidenci (dříve jednoduché účetnictví). Výdaje můžete uplatnit i v paušální výši 50% (předpokládám že ve Vašem případě nejde o řemeslnou živnost). Daňové přiznání pak podáte do 31.3.2008 (pokud ho nebude sestavovat daňový poradce na základě plné moci) a jelikož Vám v tomto případě pravděpodobně vznikne i povinnost doplatit daň, pak tuto doplatíte též nejpozději v termínu pro podání daňového přiznání.

Potřebujete i vy radu v oblasti registrace zdravotních sester? Posílejte dotazy:

Dotazy zasílejte na adresu bezdekova@tribune.cz.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…