Další detenční ústav bude ve Vidnavě
Velký detenční ústav pro sexuální devianty a pachatele, kteří kvůli duševní poruše nemohou jít do vězení, bude ve Vidnavě na Olomoucku. Rozhodlo o tom ministerstvo spravedlnosti, řekla dnes ČTK mluvčí Zuzana Kuncová.
Ústav má vzniknout během příštího roku a postupně se bude jeho kapacita rozšiřovat až na 250 míst. Bude záležet na tom, jak často budou zabezpečovací detenci ukládat soudy.
Vedle Vidnavy bude od 1. ledna příštího roku připraveno poskytovat detenční ochranu zařízení v areálu nemocnice v Brně-Bohunicích. K dispozici bude mít 48 míst.
Vidnavský objekt sloužil jako kněžský seminář. Ministerstvo nyní jedná s římskokatolickou církví o jeho převodu. Jedná také o možnosti, aby se na provozu a případně i péči o klienty církev podílela.
Devianti a pachatelé, které kvůli duševní poruše nelze poslat do vězení, ale jejich pobyt na svobodě je nebezpečný, nyní pobývají v psychiatrických léčebnách, kde mohou ohrozit personál a případně i utéct. Psychiatrické léčebny nejsou totiž vybaveny tak, aby dokázaly útěkům zabránit.
Se vznikem zařízení, která v sobě skloubí prvky léčebny a vězení, souhlasila na počátku července vláda. Po tomto institutu volají odborníci již od 70. let.
Detenční ústavy budou určeny například vrahům s diagnózou sexuálního sadismu či s defektní inteligencí, deviantům, u nichž opakovaně selhala ochranná léčba, nebo pachatelům pohlavního zneužívání, kteří byli v minulosti více než dvakrát trestáni a ochranné léčení u nich nemělo žádný efekt.
V detenčním ústavu by funkci ostrahy plnila vězeňská služba, uvnitř by psychiatři a psychologové zajišťovali léčebnou a terapeutickou péči.
Chovanci budou absolvovat léčebné, psychologické nebo vzdělávací programy. Zabezpečovací detence může trvat tak dlouho, dokud to bude vyžadovat ochrana společnosti. Nejméně jednou za rok soud přezkoumá, zda trvají důvody pro pokračování léčby.
Zabezpečovací detence je podle ministerstva spravedlnosti krajní řešení pro případy, kdy nelze jiným způsobem zajistit ochranu společnosti. Neměla by se týkat těch, kteří dobrovolně nastoupí ochrannou léčbu.
Zdroj: ČTK