CzechMed: Svět podle VZP – aneb – všechno je (trochu) jinak
Praha, dne 2. května 2011
Nástroje, které VZP do procesu cenotvorby vnáší, nejsou v souladu s principy vytváření transparentního prostředí, míní Czechmed. Číselník VZP, který stanovuje maximální úhradu, je klíčovým nástrojem, který VZP používá. Pro realizaci záměru „za stejný efekt pro pacienta, stejná úhrada“ dosud chybí jednoznačná transparentní metodika. Přitom Health Technology Assesment (HTA) je v zahraničí běžně užívaný pro kvantifikaci efektivity ve zdravotnictví. Pro VZP dodržování principů HTA bohužel není na pořadu dne, uvedl CZECHMED.
VZP oznámila, že se nyní snaží novým způsobem udržet výdaje na oblast zdravotnických prostředků v přijatelných mezích tak, aby neutrpěla kvalita péče o pacienty. „Rád bych připomněl, že snaha udržet výdaje v přijatelných mezích je přesně to, o čem se s pojišťovnou bavíme již celé roky. Jen pro upřesnění: poukazových prostředků je ročně za 6 miliard a rostou dokonce pomaleji než roste objem péče. Tuto skutečnost lze vyčíst ve výročních zprávách VZP, kde je uvedeno, že mezi lety 2001 a 2008 vzrostl objem ambulantní péče o 58 procent a objem zdravotnických prostředků předepsaných v ambulantní péči ve stejném období jen o 53 procent. Dalším zdrojem, který tento trend dokladuje jsou materiály ÚZIS z roku 2011, kde je uvedeno, že podíl zdravotnických prostředků na výdajích nemocnic je standardně stále okolo 14 procent. Podíl všech zdravotnických prostředků – tedy ambulantních i nemocničních – je pouhých 8% ze všech zdravotnických výdajů. Ve světle těchto čísel se zdá záměr o udržení výdajů na zdravotnické prostředky v rozumných mezích jako zásadní nesmysl,“ komentuje MUDr. Miroslav Palát, prezident sdružení CzechMed.
Jaké praktiky VZP využívá pro naplnění výše uvedeného záměru?
Pod heslem: „U daného typu zdravotnického prostředku musí být stejná úhrada za stejný efekt pro pacienta,“ který zdůraznil v magazínu Infoservis VZP 11.4.2011 Ing. Martin Jelínek, PhD., vedoucí oddělení zdravotnických prostředků VZP ČR, dochází k netransparentní hře. VZP nevede otevřený dialog se všemi účastníky – zástupci průmyslu, odbornou veřejností a zástupci pacientských organizací, který by pomohl najít optimální kvalitu pro pacienta. Jednání o úhradě jsou často jednostranným diktátem ze strany VZP. Na tzv. „přizpůsobení se nové situaci“ mají výrobci někdy jen 7 kalendářních dní a tento čas rozhodně neumožňuje hledání optimální kvality pro pacienta.
Zájmy pacientů na kvalitní zdravotní péči jsou až na posledním místě!
§15 zákona 48 o zdravotním pojištění hovoří jasně: „pojišťovna hradí prostředek v ekonomicky nejvýhodnější variantě s ohledem na typ a závažnost zdravotního postižení“. „V oblasti zdravotnických prostředků VZP jen smlouvá o nejnižší možné ceně bez ohledu na kvalitu nebo přínos pro pacienta. Tento postoj brzdí proces inovací a stává se tak holí, která má dva konce a dopadne na pacienta. Držení nejnižších možných cen nedává prostor firmám, aby inovovaly výrobky a kvalita lékařské péče se tím brzdí,“ upozorňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed.
Co se týká cenové regulace, je ve Věstníku Ministerstva zdravotnictví ČR, který byl publikován 31.3.2009 a v čl. 2 je uvedeno, že Ministerstvo „může“ přistoupit k regulaci cen u zboží pokud je trh ohrožen účinky omezení hospodářské soutěže nebo to vyžaduje mimořádná tržní situace. Zdravotnických prostředků je na trhu tolik různých a tolik stejných a podobných ve stejných kategoriích, že tady rozhodně nelze hovořit o nějakém omezení hospodářské soutěže nebo o výjimečné tržní situaci. Pokud by se vše nechalo na tržním prostředí, tak by pacienti byli maximálně uspokojeni jak v ambulantní, tak v nemocniční péči. V ambulantní péči zákon stanovuje určité limity úhrad, se kterými žádná ze zúčastněných stran nemá problém. V nemocniční péči by potom byly nastaveny jasné vztahy, tzn. že poskytovatelé prodávají péči plátcům a poskytovatelé (tedy nemocnice) si nakupují v přehledném prostředí zdravotnické prostředky, pak není třeba žádné cenové regulace ani číselníku. Číselník VZP je spíše intuitivním nástrojem s absencí jasných pravidel.
Chceme-li se opravdu bavit o kvantifikaci efektu ve zdravotnictví, neobejdeme se bez respektování základních principů HTA. Tento přístup byl lety ověřen v zahraničí a pomáhá hodnotit náklady a přínosy zdravotnických technologií a současně identifikuje optimální postupy ve zdravotnictví. Představitelé dodavatelů se na setkání se zástupci VZP dozvěděli, že HTA je pěkná myšlenka, ale není na pořadu dne. Tento názor prezentovali zástupci VZP p. Jelínek a pí. Soharová. Z nějakých důvodů zdravotnická pojišťovna usiluje o redukci nákladů na zdravotnické prostředky, které představují jen zlomek ve výdajích všeobecného zdravotního pojištění. Kdo tedy ohlídá kvalitu pro pacienta?
tisková zpráva
* * *
Zájmové sdružení CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, bylo založeno v roce 1998 s cílem dlouhodobě přispívat ke zvyšování úrovně zdravotní péče v České republice prostřednictvím produktů svých členů. CzechMed sdružuje na 27 členů, českých i mezinárodních společností, které reprezentují 30 % českého trhu zdravotnických prostředků. Cílem je postupné zvyšování povědomí o nejmodernějších zdravotnických prostředcích u odborné i laické veřejnosti. (Více informací získáte na stránkách www.czechmed.cz)
CzechMed je členem evropské skupiny EUCOMED, která zastupuje společnosti, které vyvíjí, navrhují, vyrábějí a dodávají zdravotnické technologie používané při diagnostice. EUCOMED zastupuje názory 450 firem, které působí na evropském trhu. Jejich technologie slouží k prevenci, léčbě a zlepšení stavu onemocnění a zdravotních postižení. Evropský průmysl zdravotnických technologií investuje ročně do výzkumu a vývoje 3,8 miliardy EUR (tj. více než 110 miliard CZK) a zaměstnává na 435 tisíc vysoce kvalifikovaných pracovníků. Malé a středně velké společnosti tvoří více než 80 % odvětví, proto EUCOMED usiluje o zlepšení přístupu pacientů i odborníků k moderním, inovativním a spolehlivým zdravotnickým technologiím. (Více informací získáte na stránkách www.eucomed.org)
Zdravotnické prostředky a zdravotnické technologie
Definice zdravotnických prostředků je součástí Zákona o zdravotnických prostředcích č. 123/2000 Sb.
Pojem zdravotnické prostředky označuje širokou paletu výrobků používaných ve zdravotnictví ke zlepšení práce lékařů a zlepšení komfortu a úspěšnosti péče pacientů. Jedná se o výrobky využívané v oblastech inkontinenční a stomické péče, chirurgické šití, nástroje a materiály nebo implantáty (kloubní nebo pacemakery). Nesmíme zapomínat ani na diagnostická zařízení a informační zdravotnické systémy.
Zdroj: Czechmed