Přeskočit na obsah

CzechMed kritizuje MZ za elektronické aukce

CzechMed: Úspory dosažené e-aukcí jsou sporné!


Praha, dne 11. května 2011 – CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, komentuje zavedení Protikorupční strategie ministra zdravotnictví, která nabyla účinnosti 31. 1. 2011. Tento příkaz se vztahuje na přímo řízené organizace a motivuje je k maximálnímu využívání e-aukcí.

Praxe však ukázala, že tento nástroj je v oblasti zdravotnictví a nákupu zdravotnické techniky spíše méně vhodnou formou výběrového řízení. Elektronické aukce neberou při výběru zdravotnických prostředků v úvahu kvalitu, ale soustředí se prioritně na cenu jako hlavní hodnotící kritérium. Toto řešení je velmi krátkozraké, protože nezohledňuje další náklady, které jsou spojeny s používáním nekvalitní zdravotnické techniky.

Co není vidět je skutečnost, kolikrát musíte obměnit nekvalitní výrobek a nahradit jej novým, dalším a to nemluvíme o možných komplikacích


Doba nahrává situaci, kdy se hledají všechny možné cesty k dosažení maximálních úspor. Jednou z oblastí je i neudržitelná situace ve zdravotnictví, kde dochází k růstu nákladů. Proto se začal rozmáhat trend nákupu zdravotnického materiálu prostřednictvím e-aukcí, od kterého si zúčastněné strany slibovaly dosažení úspor. Tento trend podpořilo i Ministerstvo zdravotnictví ČR, které koncem ledna tohoto roku vydalo nařízení pro přímo řízené organizace – Protikorupční strategie (zdroj: www.mzcr.cz).

Naše dlouholeté zkušenosti s organizováním elektronických výběrových řízení s využitím e-aukce ukazují, že při nákupech komodit a služeb se dosahuje průměrné úspory 15 procent, v některých případech až 45 procent,” uvedla Milena Machová, ředitelka asociace APUEN, Asociace poskytovatelů a uživatelů elektronických nástrojů pro výběrová řízení a elektronické aukce.

Elektronické aukce jistě spolehlivě fungují např. ve stavebnictví, kde jsou obchodované komodity jasně definovatelné. S tímto však nelze souhlasit v oblasti nákupu zdravotnické techniky, která se liší v různých drobných detailech. Co je na první pohled vidět, je pouze cena, což nahrává nákupu nekvalitních pomůcek. Co však není vidět je skutečnost, kolikrát musíte obměnit nekvalitní výrobek a nahradit jej novým, dalším a to nemluvíme o možných komplikacích – např. u operačních rukavic existuje riziko kontaminace pacienta nebo operatéra atd. Na konci dne se nic neušetří ve srovnání s tím, kdyby se nakoupilo v dobrém poměru cena/kvalita rovnou. Tedy přijatelný efekt, za přijatelnou cenu,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident sdružení CzechMed.

Rozporuplné zkušenosti výrobců s účastí v e-aukcích: Nejsem spokojen se skutečností, že při elektronických aukcích nejsou brány v potaz kvalitativní vlastnosti zdravotnických prostředků. Výsledná úspora je v mnoha případech přinejmenším sporná. Dává to jen prostor pro infiltraci nejlevnějších a nekvalitních výrobků do české zdravotnické praxe. Není zohledněna kvalita pro pacienta, celková doba léčby ani nutnost následné péče. Nelíbí se mi ani zkušenost s netransparentností celého procesu. Nikdo neví, proti komu hraje. Odkud kdo vyplňuje formulář a kým je pozorován. Zda je konkurence domluvena s vedením nemocnice anebo zda má konkurence možnost získat pozorovací přístup a přizpůsobit si tak svou nabídku.“


Jak hodnotí průmysl zdravotnických prostředků dosavadní fungování e-aukcí?


Technické a administrativní nedostatky:

  • Dochází k tomu, že aukční portál není plně funkční a na konci aukce nezobrazí zadané hodnoty účastníků, a tudíž dle obrazovky produkt vyhrávám a po ukončení aukce z protokolu zjistím, že to není pravda.  Stalo se mi to minimálně 4 krát. Další nemilou zkušeností bylo selhání spojení se serverem během aukce.

  • Bývají nastaveny procentuální hodnoty minimálního snížení, což je nesmyslné - nutí to neustále přepočítávat cenu a znovu zadávat hodnoty. Ničemu to ale stejně nepomůže a proces to jen zdržuje a nezpřehledňuje.

  • Aukce obsahuje položky o min. obratu např. 20 000 Kč, ale pokud je náhodou nemáme, tak to brání v účasti.

  • Aukce by měla být na jednotlivé položky a ne na rozsáhlé skupiny materiálů bez možnosti částečného plnění. Ne každý výrobce disponuje tak širokým portfoliem výrobků a pak má jen omezenou možnost účasti v e-aukci.

  • Dost často jsou výrobky neúplně technicky definovány a není tedy jasné, které výrobky jsou předmětem aukce.

  • Někdy nebývá zcela jasná jednotka, tj. zda se jedná o 1kus ,1 balení nebo kolik kusů v balení.


Nevhodné komodity, které byly předmětem e-aukcí:

  • SZM pro kardiologickou kliniku – mj. i koronární a vodící katetry, staplery a náplně, šicí materiály, TEP kyčle a kolene, osteosyntetický materiál, chirurgické metody pro řešení stresové inkontinence, dezinfekce


Zdravotnickou techniku nemůžeme srovnávat s nákupem rohlíků, kde si můžeme dovolit cenu jako jediné hodnotící kritérium. Pro­dukce průmyslu medicínských technologií dnes nabízí nejméně 500 tisíc různých produktů. Každý produkt je vyvíjen s ohledem na specifické požadavky zdravotnických pracovníků a pacientů. Při výběru zdravotnických prostředků by mělo být přihlédnuto ke konkrétním potřebám daného pacienta a cena by neměla být jediným kritériem výběru. Nesmíme zapomínat, že medi­cínské technologie představují méně než 8 % celko­vých výdajů na zdravotnictví – což je velmi skromný podíl ve srovnání s benefitem, který tyto technologie lidstvu poskytují.

* * *

___________________________________________________________________________

Zájmové sdružení CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, bylo založeno v roce 1998 s cílem dlouhodobě přispívat ke zvyšování úrovně zdravotní péče v České republice prostřednictvím produktů svých členů. CzechMed sdružuje na 27 členů, českých i mezinárodních společností, které reprezentují 30 % českého trhu zdravotnických prostředků. Cílem je postupné zvyšování povědomí o nejmodernějších zdravotnických prostředcích u odborné i laické veřejnosti. (Více informací získáte na stránkách www.czechmed.cz)

 

CzechMed je členem evropské skupiny EUCOMED, která zastupuje společnosti, které vyvíjí, navrhují, vyrábějí a dodávají zdravotnické technologie používané při diagnostice. EUCOMED zastupuje názory 450 firem, které působí na evropském trhu. Jejich technologie slouží k prevenci, léčbě a zlepšení stavu onemocnění a zdravotních postižení. Evropský průmysl zdravotnických technologií investuje ročně do výzkumu a vývoje 3,8 miliardy EUR (tj. více než 110 miliard CZK) a zaměstnává na 435 tisíc vysoce kvalifikovaných pracovníků. Malé a středně velké společnosti tvoří více než 80 % odvětví, proto EUCOMED usiluje o zlepšení přístupu pacientů i odborníků k moderním, inovativním a spolehlivým zdravotnickým technologiím. (Více informací získáte na stránkách www.eucomed.org)

 

Zdravotnické prostředky a zdravotnické technologie

Definice zdravotnických prostředků je součástí Zákona o zdravotnických prostředcích č. 123/2000 Sb.

Pojem zdravotnické prostředky označuje širokou paletu výrobků používaných ve zdravotnictví ke zlepšení práce lékařů a zlepšení komfortu a úspěšnosti péče pacientů. Jedná se o výrobky využívané v oblastech inkontinenční a stomické péče, chirurgické šití, nástroje a materiály nebo implantáty (kloubní nebo pacemakery). Nesmíme zapomínat ani na diagnostická zařízení a informační zdravotnické systémy.

 

Zdroj: CzechMed

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…