Přeskočit na obsah

Cukrovka může ochromit státní rozpočty

Šířící se epidemie diabetu v Evropě může v příštích desetiletích ochromit zdravotní rozpočty států, varují odborníci. Cukrovkou dnes trpí 53 milionů Evropanů, což je 8,4 procenta dospělého obyvatelstva. Mezinárodní diabetologická federace (IDF) předpovídá, že do roku 2025 může tato zákeřná choroba postihnout 9,8 procenta dospělých.

Nejrozvinutější země vynakládají na léčení cukrovky deset procent zdravotnického rozpočtu. Každým rokem podle IDF přibývá ve světě sedm milionů nových případů tohoto onemocnění, jehož výskyt je často spojován s obezitou.

"Zdravotnické rozpočty to nebudou moci zvládnout," varoval prezident IDF Martin Silink. Více ohroženy jsou podle něho východoevropské země.

I když rozšíření cukrovky je ve východní Evropě podobné jako v západní a pohybuje se od dvou procent v Německu až po 11,8 procenta na Islandu, je zdravotnická infrastruktura východoevropských zemí ohroženější kvůli nižšímu ekonomickému rozvoji a nižšímu věku pacientů.

"V rozvíjejících se zemích je největší výskyt diabetu u lidí v produktivním věku od 40 do 65 let, zatímco ve vyspělejších ekonomikách tato choroba postihuje lidi ve vyšším věku," vysvětlil Silink.

Zaměstnavatelé, zdravotnické pojišťovny a vlády tak budou čelit raketovému růstu cen za léčení lidí, na sociální a lékařské služby, varuje IDF.

Nemocných cukrovkou (diabetus mellitus) přibývá i v České republice; loni se s touto chorobou léčilo 739 000 lidí, téměř o čtyři procenta více než v roce 2004. Jen dietou byla loni léčena třetina diabetiků. Jejich podíl ale každoročně mírně klesá a přibývá pacientů léčených léky. Ještě rychleji než nemocných cukrovkou roste podle odborníků počet diabetických komplikací.

Cukrovka je chronické onemocnění, které se objevuje tehdy, když tělo neprodukuje dost hormonu inzulínu, nebo ho nedokáže účinně využívat. Nemoc zvyšuje riziko srdečních onemocnění, infarktu, krvácení, poškození ledvin a nervového systému. Jedním z důsledků jsou například bércové vředy, vedoucí někdy až k amputaci nohy.

Většina nových případů nemoci se týká diabetu druhého typu, kterému lze předejít změnou životního stylu, tedy zvýšením fyzické námahy a správnou životosprávou, řekl Silink.

Zdůraznil, že jde o celosvětový problém. Je třeba, aby světové společenství uznalo, že jde o epidemii a přijalo potřebná opatření.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…