ČSSD: Zvýšení DPH negativně ovlivní hospodaření nemocnic
Plánované zvýšení DPH o procentní bod, k němuž má dojít od příštího roku, bude mít negativní dopad na hospodaření nemocnic. Na tiskové konferenci v Senátu to ve čtvrtek řekl stínový ministr zdravotnictví ČSSD Jan Žaloudík. Sociální demokraté se obávají, že vyšší výdaje zdravotnických zařízení mohou vést k jejich zadlužení.
Zvýšení daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent schválila minulý týden sněmovna. Nyní musí změny posoudit Senát, kde má opozice většinu. ČSSD se již nechala slyšet, že návrh nepodpoří, Žaloudík to dnes na tiskové konferenci zopakoval.
Podle stínového ministra zdravotnictví zvýšení DPH zatíží rozpočty nemocnic. "DPH se velmi významně projeví v nestabilitě zdravotnictví, zejména nemocničních zařízení a určitě nepomůže ani pacientům, ani zdravotníkům," řekl novinářům Žaloudík.
Ředitelé nemocnic podle něj budou muset situaci řešit například omezováním odměn lékařům nebo redukcí nákupů. "V největších problémech budou pravděpodobně nemocnice regionální a potažmo i nemocnice státní," uvedl Žaloudík.
"ČSSD v žádném případě tuto podporu nedá. Nedala ji ve sněmovně a velmi pravděpodobně ji nedá ani při srpnovém hlasování v Senátu," dodal stínový ministr.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) hájil chystané zvýšení daně z přidané hodnoty tím, že nelze očekávat nárůst ekonomiky. Vláda se podle něj snaží i v době hospodářské stagnace dosáhnout dlouhodobě vyrovnaných rozpočtů.
Zvýšení DPH od příštího roku sníží podle analytiků kupní sílu domácností o stovky korun měsíčně. Podle dřívějšího odhadu poradenské společnosti Mazars se například průměrné domácnosti se dvěma dětmi sníží kupní síla o 250 až 300 korun měsíčně, důchodcům o 70 až 80 korun měsíčně.
Návrh zákona obsahuje také takzvané solidární zvýšení daně. Jde o sedmiprocentní daň pro lidi s příjmem nad zhruba 100.000 korun měsíčně. Současně s tím ruší stropy u pojistného na veřejné zdravotní pojištění pro roky 2013 až 2015.
ČTK
Zdroj: ČTK