Přeskočit na obsah

ČSSD se podle Sobotky kvůli zdravotnické reformě obrátí na ÚS

Sdělil to ČTK v tiskové zprávě. Podle ČSSD jde o protiústavní rozdělení zdravotnictví na péči o bohaté a péči o chudé. O tom, jak by standardy měly vypadat, mají ve středu opět jednat špičky koalice.

Podle ministerského návrhu zákona má zdravotnické zařízení pojištěnci nabídnout zdravotní péči v základní nebo v ekonomicky náročnější variantě včetně informace o cenovém rozdílu. Pacient by si měl vybrat jednu z možností.

Ceník dražší péče si bude sestavovat každé zdravotnické zařízení samo. Ministr Leoš Heger (TOP 09) počítá s tím, že v nadstandardu bude pro začátek jen půl procenta péče, vedle robotických operací také lepší oční čočky, lepší klouby a lepší sádra. Postupně by se nadstandardy měly rozšiřovat, v budoucnu by je lidé nemuseli platit hotově, mohli by se připojistit.

Konstruktéři této reformy podle Sobotky "zapomněli" na Listinu základní práv a svobod, která stanoví, že "občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon". Vláda ale podle Sobotky v důvodové zprávě přesto uvedla, že "předkládaný návrh zákona je plně v souladu s ústavním pořádkem ČR".

Sobotka také připomněl, že Ústavní soud například již v nálezu z roku 2003 mimo jiné konstatoval: "Z ústavních i zákonných principů nelze péči dělit na jakousi základní, 'levnější', ale méně vhodnou a méně účinnou, a na nadstandardní, 'dražší', ale vhodnější a účinnější... Vývojová orientace zdravotnictví, podložená zákony, je tedy založena nikoli na přesunu 'lepších' úkonů zdravotní péče z bezplatné péče do sféry pojištěnci přímo hrazené, ale naopak ve směru zlepšování úkonů poskytovaných bezplatně z veřejného zdravotního pojištění."

ČTK vh

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…