ČSSD navrhne v Senátu pro první tři dny nemoci náhradu 30 procent
Sociální demokracie navrhne, aby nemocní lidé dostávali v budoucnu v prvních třech dnech nemoci 30 procent průměrného výdělku. Návrh podá na nadcházející schůzi Senátu, která se bude mimo jiné zabývat novelou zákona o nemocenském pojištění. Na tiskové konferenci po jednání senátorského klubu ČSSD to řekl senátor této strany a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.
Senátoři se sejdou ve středu a kromě nemocenské se budou zabývat i reformou policie a poplatky ve zdravotnictví.
Sněmovna v červnu přijala novelu, která v nemocenské počítá s vyplácením částky 25 procent z vyměřovacího základu. Podle schválené reformy veřejných financí neměli nemocní dostávat v prvních třech dnech vůbec nic. Ústavní soud ale toto pravidlo zrušil a lidé na neschopence tak dostávají od 30. června 60 procent z vyměřovacího základu.
Klub sociálnědemokratických senátorů se také shodl, že předloží návrh, kterým rozšíří okruh lidí osvobozených od placení poplatků u lékaře. "Budeme pokračovat v našem úsilí o to, aby se poplatky ve zdravotnictví buď zrušily, nebo výrazně omezily," informoval Štěch.
Sněmovna přijala novelu, která počítá s osvobozením od poplatků u novorozenců, dárců orgánů nebo u lidí, kterým léčbu nařídil soud. Podle Štěcha by se mělo osvobození rozšířit i o lidi do 18 let, zdravotně postižené v ústavní výchově nebo o lidi, jimž ochranné léčení nařídil soud. Dále by se neměly platit u infekčních nemocí, kdy je léčení v zájmu společnosti, u rodin s příjmem pod určitou hranicí a u starobních i invalidních důchodců, uvedl senátor.
ČSSD chce také zachovat věk pro odchod do důchodu na úrovni 63 let. Chce zajistit například formou připojištění lidi pracující v těžkých provozech, aby nemuseli odcházet do důchodu v 65 pěti letech, jak navrhuje zákon, kterým se budou senátoři rovněž zabývat. "Myslíme si, že je potřeba formou skutečně funkčního připojištění za účast zaměstnavatelů zajistit tyto lidi, aby nemuseli odcházet do důchodu v 65 letech, aby mohli odcházet dříve za důstojných podmínek," řekl Štěch.
Senát má na programu také reformu policie. Sociální demokraté se rozhodli, že ji nepodpoří, protože tento návrh by podle nich měl být součástí celkového řešení vnitřní bezpečnosti. Jak ale řekla předsedkyně senátorů ČSSD Alena Gajdůšková, strana počítá s tím, že ji ostatní strany přehlasují a zákon o policii Senátem projde.
Sociální demokraté proto připravili pozměňovací návrhy k novele zákonů navazujících na návrh zákona o policii. V něm navrhují, aby městská policie mohla měřit rychlost takzvaným úsekovým měřením, tedy pomocí stacionárních kamer na různých místech, které zjistí rychlost projíždějícího vozidla. "Moje zkušenost ze Zlína je, že lidé tam jedou 48, místo aby jeli 51," řekla ČTK Gajdůšková. "Má to skutečně velmi pozitivní dopad na dodržování rychlosti ve městech," zdůraznila. Místo měření by mělo být označeno a vše by mělo být po dohodě s policií ČR.
Zdroj: ČTK