ČSSD chce zvýšit platy zdravotníků a učitelů o 10 procent
Sociální demokracie chce v rámci koalice hledat dohodu o růstu platů ve veřejném sektoru ještě předtím, než bude vláda hlasovat o konvergenčním programu, který do značné míry určí parametry státního rozpočtu na příští rok.
"Chtěli bychom, aby se platy zaměstnanců veřejného sektoru zvýšily od 1. ledna 2017 o pět procent. Současně chceme navrhnout, aby u dvou kategorií zaměstnanců, kde jsou pro to prioritní důvody, došlo k růstu vyššímu," popsal Sobotka. Desetiprocentní zvýšení tarifních platů by se podle něj mělo týkat lékařů a zdravotních sester i všech zaměstnanců ve školství.
"Výborná čísla státního rozpočtu za loňský rok a za první čtvrtletí letošního roku nám umožňují, abychom se o příjmy podělili i s těmi zaměstnanci veřejného sektoru, kteří jsou pro všechny občany velmi důležití," prohlásil.
Zvýšení platů učitelů i nepedagogických pracovníků minimálně o 10 procent požadují i školské odbory, podle dřívějších informací by to stát včetně odvodů stálo zhruba osm miliard korun. Sobotka podotkl, že i Evropská komise upozornila na to, že profese učitele je v ČR výrazně podhodnocena.
Totéž se podle něj týká i zdravotnictví. Připomněl, že ČR bojuje s nedostatkem zdravotních sester a s konkurencí německého zdravotnictví zejména v pohraničí.
"Současně bude sociální demokracie požadovat, aby se v příštím roce zvýšila platba za státní pojištěnce. Tím pádem bychom v systému zdravotního pojištění mohli mít dostatek prostředků na to, aby se tarifní platy sester a lékařů zvýšily o deset procent," řekl.
Požadavky na růst odvodů státu opakovaně zpochybnil ministr financí Andrej Babiš (ANO) s odkazem na "černé díry". Podle něj se ve zdravotnictví krade a žádné peníze zvenku se do něj přidávat nemají.
K výraznému navýšení plateb do zdravotnictví vyzývají vládu odbory, nemocnice, lékařská komora a pacienti. Sobotka už dříve uvedl, že nedostatek personálu ve zdravotnictví chce řešit i reformou systému vzdělávání lékařů a zdravotních sester. V registru České lékařské komory je 41.700 činných lékařů, z nich přes 2300 pracuje v zahraničí. Nemocnice hledají prostřednictvím inzerátů tisícovku lékařů. Podle komory by nemocnice potřebovaly přijmout kolem 3000 lékařů, pokud by měly začít dodržovat zákoník práce a počty přesčasových hodin.
Zdroj: ČTK