ČSSD a ODS se v aktuálních krocích ve zdravotnictví shodují
Představy vládních sociálních demokratů a opozičních občanských demokratů o tom, co je třeba aktuálně ještě do voleb ve zdravotnictví udělat, se překvapivě v mnohém shodují. Chtějí především zastavit další narůstání dluhu zdravotního pojištění. Poté, co stát dodal do systému peníze, klesl dluh z 15 miliard na konci loňského roku na současných osm miliard.
ČSSD i ODS soudí, že stát se má přihlásit ke své zodpovědnosti a platit vyšší pojistné za děti, důchodce a nezaměstnané. Tento návrh Senátu, v němž převažuje ODS, schválila Poslanecká sněmovna, kde mají převahu vládní sociální demokraté. Pokud bude souhlasit i prezident a čestný předseda ODS Václav Klaus, platby státu od dubna stoupnou.
ČSSD i ODS se shodují i v tom, že je třeba změnit systém lékové marže. Dosud je stejná bez ohledu na cenu léku. Zřejmě od srpna by se měla změnit tak, že z levného léku by měl lékárník vyšší procento zisku než z drahého. Pacient by to nepocítil, léky v ceně desetikorun by zdražily o haléře.
ODS požaduje revizi lékové vyhlášky tak, aby byly dostupné léky pro závažná a dlouhodobá onemocnění. ČSSD tvrdí, že 2300 léků pojišťovny plně hradí. Ve 300 lékových skupinách je vždy několik přípravků plně hrazených pojišťovnou, ty by měli lékaři pacientům předepisovat. Pokud pro pacienta není vhodný žádný z hrazených přípravků a lékař to před pojišťovnou obhájí, lék pojišťovna zaplatí.
Občanští i sociální demokraté chtějí umožnit pojišťovnám zmírnit dopady regulací v úhradové vyhlášce, podle níž jsou lékaři placeni za péči o nemocné. Počítají shodně i s monitorováním dostupnosti péče v nemocnicích přímo řízených ministerstvem zdravotnictví. ODS doporučuje, aby se kraje k této iniciativě připojily. Trvá také na tom, aby byl systematický dozor nad hospodařením fakultních nemocnic, což ČSSD podporuje.
ODS požaduje prodloužení platnosti smluv pojišťoven s poskytovateli péče o jeden rok, všechny smlouvy totiž končí letos v pololetí. ČSSD prosazuje změnu zákona, aby všechny ambulance, o něž mají pacienti zájem, automaticky dostaly smlouvu na dobu neurčitou, podporují dědění a prodej praxí, na nového majitele by přešla i smlouva s pojišťovnou.
Zásadní rozdíl mezi oběma stranami je tedy pouze v tom, nakolik má do rozhodování o penězích zdravotního pojištění zasahovat stát, jak velkou volnost umožnit zdravotním pojišťovnám a nakolik zatížit pacienty poplatky za recept, pobyt v nemocnici či návštěvu lékaře. To jsou však koncepční a dlouhodobé pohledy, jež vítězná z obou stran bude muset řešit až po parlamentních volbách.
Zdroj: ČTK