Přeskočit na obsah

ČR údajně kvůli vládě přišla o účast ve zdravotnických výzkumech

Neochota vlády schválit stavbu Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC v Brně podle autorů projektu způsobila, že Česká republika přišla o možnost zapojit se do některých výzkumných projektů. Řekl to vedoucí projektu ICRC Tomáš Kára. Vznik centra měl být původně schválen do konce minulého roku. Ministr financí a místopředseda vlády Bohuslav Sobotka ale průtahy při schvalování ze strany vlády odmítl.

"S ministrem zdravotnictví Davidem Rathem a premiérem Jiřím Paroubkem jsme se shodli, že projekt bude realizován v Brně a na jednání vlády bude zařazen do poloviny března," řekl Sobotka. Základní záměr přitom vláda schválila již v červenci minulého roku. Podle Sobotky se na délce projednávání projektu projevila výměna na postu místopředsedy vlády a ministra zdravotnictví. "Navíc bylo nutné projekt dopracovat," řekl Sobotka.

Projekt centra připravili ve spolupráci s prestižní americkou klinikou Mayo lékaři z brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny. O jeho realizaci ale musí rozhodnout vláda, protože většinu nákladů ve výši dvou miliard korun by podle projektu měl hradit stát. V plánovaném centrum se podle tvůrců záměru mělo uskutečnit 16 mezinárodních výzkumných projektů. "Zhruba o třetinu z nich, zejména v oblasti nových diagnostických a léčebných metod pro kardiovaskulární onemocnění, jsme již kvůli více než půlročním průtahům přišli," upřesnil Kára.

Na řadě výzkumů se totiž podílí i jiná zařízení ve světě, která již natolik pokročila, že by podle lékařů nemělo smysl se do nich zapojovat. "Pokud však vláda schválí projekt do poloviny března, vznikne v ICRC tak obrovský vědecký potenciál, že bude možné tento handicap v krátké době dohnat," míní Kára. Stále podle něj ještě zbývá dobré portfolio projektů.

Hlavní náplní ICRC by měl být výzkum v medicíně a přidružených oborech. Nosnými obory budou kardiologie, kardiochirurgie, vnitřní lékařství, akutní medicína a neurologické vědy. Projekt podpořili rektoři tří brněnských univerzit, představitelé Brna i kraje. Má ale i odpůrce. Nejostřeji se proti němu postavil předseda České společnosti kardiovaskulární chirurgie Jan Černý. Podle něj je předložený projekt nereálný a megalomanský.

Ministr zdravotnictví na kritiku části brněnských odborníků soustředěných kolem Černého reagoval minulý týden informací o tom, že by centrum mohlo místo v Brně vzniknout v Praze ve spolupráci s IKEM. Černého již dříve odvolal z funkce ředitele Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie údajně ale z jiných důvodů. Náměstek ministra zdravotnictví Michal Pohanka ujistil, že nejlepším místem pro ICRC je Brno.

Pohanka stál před odchodem na ministerstvo v čele nemocnice u sv. Anny. Právě jeho příchodu je přičítán pozitivní postoj ministerstva zdravotnictví. Rath ČTK oznámil, že podporuje vybudování špičkového centra v Brně. Jen v případě, že by tam projekt nevyšel, bude jednat s pražským Institutem klinické a experimentální medicíny IKEM, aby projekt převzal, uvedl. Ředitel IKEM, profesor Rudolf Poledne, potvrdil, že by spolupráci s americkou klinikou Mayo uvítal.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…