ČR nemá do budoucna zajištěnu zdravotní péči o seniory
Česká republika nemá do budoucna dostatečně zajištěnu zdravotní péči o seniory. Zdravotnictví by se proto kvůli stárnutí společnosti a rostoucímu podílu starších lidí mělo změnit. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl předseda České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví David Marx. Podle něj by zdravotnictví místo akutní péče mělo poskytovat víc péči následnou a rehabilitační.
Marx uvedl, že ve srovnání s Nizozemskem, Belgií či Německem zdravotnická zařízení v Česku svým složením neodpovídají potřebám stárnoucí populace. "ČR nemá zajištěnu péči pro ty občany, kteří budou v následujících pěti deseti letech potřebovat kvalitní, humánní a na úrovni poskytovanou dlouhodobou rehabilitační péči," uvedl Marx.
Lidé nad 65 let tvoří asi 15 procent obyvatel ČR. Podle propočtů by jich v roce 2030 měla být bezmála čtvrtina a v roce 2050 třetina společnosti, tedy přes tři miliony. Život se navíc prodlužuje. V polovině století by v ČR mělo žít půl milionu lidí nad 85 let.
Podle Marxe je nutné péči demografickým změnám přizpůsobit a zajistit její dostupnost podle potřeb a složení obyvatel. Lékař dodal, že země nepotřebuje "spoustu akutních zdravotnických zařízení", ale bude potřebovat péči následnou a rehabilitační i geriatrickou a gerontologickou. "Když se zeptám svých studentů v šestém ročníku na medicíně, kolik z nich chce dělat geriatrii nebo gerontologii, tak nechce nikdo. Zatímco pediatrii, gynekologii nebo chirurgii chtějí dělat prakticky všichni," podotkl Marx.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) připustil, že se dostupnost péče v jednotlivých regionech republiky a pro jednotlivé skupiny obyvatel liší. "Zvlášť senioři nemají dostupnou péči, kterou potřebují. Není úplně jasné zdravotním pojišťovnám, kde a jak mají nasmlouvat zdravotní péči, jak nasměrovat toky svých peněz tak, aby uspokojily své pojištěnce," řekl.
Se změnou části akutních lůžek v nemocnicích a léčebnách na lůžka sociální počítá zákon o sociálních službách. Sociální lůžka jsou určena lidem, kteří již nepotřebují nákladnou zdravotnickou péči, ale ještě nemohou odejít do domácího prostředí. Podle odborů ale zdravotnická zařízení o přeměnu příliš nestojí. Jen tři desítky z více než 200 nemocnic a léčeben chtějí část akutních lůžek změnit na levnější sociální. Pro zdravotnická zařízení je totiž tento přechod nevýhodný. Zatímco péči na zdravotnickém lůžku hradí pojišťovny, na sociálním ji má platit ze státního příspěvku pacient.
Zdroj: ČTK