Přeskočit na obsah

ČR je prý v úspěšnosti léčby nádorů asi v půli žebříčku

Česko je v úspěšnosti léčby rakoviny zhruba v polovině žebříčku 20 evropských zemí a USA. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnila Česká onkologická společnost. Reagovala na studii Eurocare-4, podle níž má být Česko mezi posledními. Předseda odborné společnosti Jiří Vorlíček ČTK řekl, že české úřady dodaly do studie dílčí údaje. Data onkologů naopak vycházejí z národního onkologického registru a zahrnují celou populaci.

"Pacienty s rakovinou i jejich rodiny zpráva o malých šancích na vyléčení vyděsila. Volali nám a my jsme jim vysvětlovali, že to není pravda a že šance mají přinejmenším stejné a oproti řadě zemí i lepší," popsal Vorlíček. Zpráva rozhořčila i onkology. Ministerstvo zdravotnictví jim slíbilo, že chyba se už nebude opakovat. Studie Eurocare-4 hodnotila přežívání u 11 druhů rakoviny, zahrnula 2,7 milionu pacientů, jimž byla nemoc zjištěna v letech 1995 až 1999. Podle studie přežije v Česku rakovinu jen polovina žen a necelé dvě pětiny mužů. Pokud jde o přežití mužů, je prý Česko na třetím místě od konce. V léčení rakoviny u žen je údajně na předposledním místě.

Z tabulky České onkologické společnosti ale vyplývá, že 80,3 procenta žen léčených na rakovinu prsu přežije po léčbě pět let. Tato doba se hodnotí v onkologii jako vyléčení. Když se zahrnou všechny pacientky, tedy i ty, které přišly pozdě a léčení už nebylo možné, nebo léčbu odmítly, vychází pětileté přežití na 78,8 procenta. Studie uvádí jako evropský průměr 79,5 procenta, neupřesňuje však, zda zahrnuje všechny nemocné, nebo jen ty, které podstoupily léčbu. "Chceme ujistit všechny občany ČR, zvláště pak lidi s onkologickým onemocněním, že je jim poskytována vysoce kvalitní léčba nádorových onemocnění, jejíž úroveň ční nad průměrem Evropské unie, a že jsou v naší zemi dostupné nejmodernější léčebné postupy i nejnovější vysoce účinné léky," řekl ČTK mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Česká republika vede od roku 1977 národní onkologický registr, který podle Vorlíčka patří mezi největší a nejkvalitnější databáze Evropy. Zahrnuje přes 1,4 milionu záznamů o všech pacientech za posledních 30 let. Za období týkající se studie je to přes 270.000 záznamů. Do studie ale Česko zaslalo jen 19.423 záznamů ze západních Čech. Ani z tohoto regionu však nebyla data kompletní, národní registr uvádí pro Plzeňský a Karlovarský kraj 24.257 záznamů.

Většina států dodala do studie úplná data a uvedla stoprocentní pokrytí populace, Česko jen osmiprocentní. "Předaná data nelze v žádném případě zobecnit pro celou republiku," zdůraznil Vorlíček. Kvůli této chybě zvažuje Vorlíček trestní oznámení na neznámého pachatele.

"V našem státě žije několik set tisíc onkologických pacientů a tito lidé, ani jejich příbuzní, nesmějí být psychicky poškozováni šířením takto poplašných zpráv," vysvětlil Vorlíček. Uvedl, že česká onkologie za posledních 15 let výrazně zlepšuje své výsledky, nyní jsou na evropské úrovni a v řadě diagnóz mírně překračují evropský průměr. Úplný přehled výsledků léčby pro všechny onkologické diagnózy zveřejní Česká onkologická společnost co nejdříve na svých webových stránkách www.linkos.cz a www.svod.cz.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…