Covid je hrozba. Vakcinace bude plně hrazena i v dalších letech
Ministerstvo zdravotnictví ČR nebude ustupovat ze svého liberálního přístupu, nechystá restrikce a neučiní vakcinaci proti covidu povinnou. Přesvědčit veřejnost nechce silou moci výkonné, ale silou argumentů. O tom, jak přesvědčit nepřesvědčené, o zodpovědnosti zdravotníků a budoucnosti vakcinace proti covidu hovoří v rozhovoru pro Medical Tribune náměstek ministra zdravotnictví Bc. Josef Pavlovic.
- Pane náměstku, kterým zdravotníkům doporučujete přeočkování?
V tuto chvíli se bavíme o přeočkování primárně tou první posilující dávkou. Případně pokud už uplynulo osm a více měsíců od té druhé posilující dávky. Je to v souvislosti s doporučením Světové zdravotnické organizace a nařízení ministerstva zdravotnictví umožňuje očkování všem osobám starším 18 let. To znamená, pokud někdo například má od poslední dávky už poměrně dlouhou dobu nebo se například vyskytuje v některé rizikové skupině a sám chce posílit svou imunitu, má možnost využít nabídky na druhou posilující dávku.
- Ale co ti zdravotníci, kteří ještě nemají vlastně vůbec žádné přeočkování. Třeba proto, že čekali, protože měli covid nebo jsou sami resistentní vůči dobře míněným radám okolí a podobně?
V tuto chvíli pro ně chystáme informační kampaň, aby se mohli dozvědět všechny nezbytné informace o účinnosti očkování. Myslím, že vidí sami ve svém okolí, že očkované osoby mají daleko nižší procento těžkých rizikových průběhů onemocnění covidem. Ale nechystáme se zavádět žádná restriktivní opatření vůči těm, kteří se rozhodli neočkovat se. Snažíme se spíše působit přesvědčovací silou, těmi argumenty o účinnosti očkování.
- Ministerstvo zdravotnictví je v tomto velmi liberální. Předpokládám, že absolutně vylučujete, že byste znovu zavedli povinnost očkovat se, ať už by byl průběh pandemie jakýkoliv a byť by to bylo jen u některých skupin osob…
Myslím, že se to už jasně ukázalo při jarní vlně, kdy vláda, která získala důvěru, už během prvního týdne a jako svůj první krok zrušila návrh Babišovy vlády na povinné očkování jako nerealizovatelný a nesmyslný.
- Pan ministr Válek řekl, že každý má právo na špatné rozhodnutí. Je to jeho věc, jeho zdraví. Ale co právě zdravotníci, sociální pracovníci a další profesionálové? Ti, kteří přicházejí do styku s nemocnými a ohroženými skupinami osob?
To jsou osoby, které jsou dostatečně znalé té problematiky a pokud se neočkují, tak mají například nějaký zdravotní nebo jiný závažný důvod. My chceme umožnit, aby si všichni mohli přečíst a dozvědět se vše o nových studiích, o tom, jak se očkování posunulo. Někteří se nechtěli naočkovat, protože považovali ty mRNA vakcíny za příliš překotně vyvinuté. Pro ty máme alternativy v podobě těch dalších klasických proteinových vakcín. Snažíme se mít zkrátka alternativu pro každého, kdo se chce vydat jinou cestou než se nechat očkovat mRNA vakcínami.
- Kampaň, kterou jste nyní představili je cílena na širokou veřejnost. Budete v některé její části cílit speciálně i na zdravotníky a další klíčové profese?
V tuto chvíli nechystáme speciální část, která by se týkala přímo zdravotníků. Kampaň je cílená obecně na osoby, které by se měly nechat přeočkovat první, respektive druhou posilující dávkou. Speciální část kampaně ale bude věnována ukrajinským uprchlíkům, aby mohli získat informace i v ukrajinštině. Víme totiž, že situace s očkováním na Ukrajině nebyla vždy jen pozitivní. To znamená, že když utíkali, tak například neměli možnost nechat se očkovat některými dávkami. Takže jim chceme umožnit vstup do systému a získat ochranu očkováním v rámci našeho zdravotnictví.
- Kolik máte dávek vy? Chystáte se na booster?
Mám tři dávky. Na booster se zatím nechystám. Není to tak dávno, co jsem covid prodělal. Další dávku budu zvažovat tak v říjnu, listopadu, kdy mi zhruba vyprší ochrana z prodělání covidu.
- Doporučil byste raději počkat na novou vakcínu?
Myslím si, že je to i v souladu s doporučeními České vakcinologické společnosti, jež říká, že přednostně by se měli očkovat ti, kteří mají závažná zdravotní rizika. Ale pokud žádné závažné zdravotní riziko nemám, tak si mohu dovolit počkat na ty upravené vakcíny, jejichž schválení se očekává někdy na brzký podzim letošního roku.
- Když se ve svém okolí snažíte přesvědčit nepřesvědčené o přínosech očkování, jaké používáte argumenty?
V tuto chvíli jsou to jednoznačně data Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, která máme i na webu www.ceskoockuje.cz, a jež ukazují účinnost vakcín v ochranně před těžkým průběhem. Vysvětluji, že jde o to, aby se náš imunitní systém seznámil s virem dříve, než ho potká, a tím se pak vyhnul nějaké silné reakci organismu, která ho poté může ohrozit na zdraví i životě. To je jeden argument. A potom také obecné vysvětlení toho, jak mRNA vakcíny fungují – že to žádným způsobem nemění DNA člověka.
- A jste s těmito argumenty ve svém okolí úspěšný?
Ve svém okolí ano…
- Jste v té „správné“ sociální bublině…
Já pevně věřím tomu, že ten přílišný tlak, který tu byl za minulé vlády, vedl k odmítání vakcín. My Češi jsme na to docela citliví. Pokud na nás někdo tlačí až příliš, tak se nám ne vždy chce jít s tím davem. Takže právě proto je tato kampaň cílena úplně jiným způsobem. Naopak chce přesvědčovat, ukazovat a na datech jednoznačně dokázat efekt očkování jako základního nástroje v ochraně před těžkým průběhem covidu.
- Nezaznamenal jsem, že byste si s sebou vzal křišťálovou kouli, ale přesto se zeptám. Jak vidíte budoucnost očkování proti covidu v dalších letech?
Myslím si, že se dostáváme do velice podobné fáze, jako tomu bylo například s chřipkou. To znamená, že můžeme očekávat každoroční přeočkování proti covidu před tou případnou těžkou podzimní vlnou, která už tu byla několikrát. A můžeme očekávat, že i výrobci budou do budoucna připravovat smíšené vakcíny na chřipku a covid, protože už nyní máme stanovisko vakcinologů, že je možné očkování proti chřipce a covidu podstoupit v jeden jediný den. Je to tedy systém „jedno rameno, druhé rameno“. Bude tedy možnost nechat se naočkovat u svého praktického lékaře v jeden jediný den.
- Dnes jsou vakcíny proti chřipce plně hrazeny jen pro některé skupiny osob, jak by to bylo u té kombinované vakcíny?
To v tuto chvíli nedokážeme predikovat, protože není žádná kombinovaná vakcína k dispozici. Ale v současnosti platí, že vakcína proti covidu je plně hrazena všem, a to včetně souvisejícího zdravotního výkonu. Takže pokud se chci nechat očkovat proti covidu, tak to mám zcela zdarma.
- Předpokládáte, že i v dalších letech bude ministerstvo takzvaně držet linku a vakcína proti covidu bude i nadále pro všechny plně hrazena?
Předpokládám, že vzhledem k tomu, jakou hrozbu představuje covid pro zdravotní systém, tak i nadále zůstane očkování proti němu dobrovolné ale plně hrazené.