Přeskočit na obsah

Co vlastně znamená vládní návrh zákona o nelékařích

Na konci června vláda schválila novelu zákona č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povoláních. V tisku vyšlo několik článků s titulky, že „zdravotní sestry nebudou muset mít vysokou školu“. Titulek je zásadně chybný, protože zdravotní sestry (správně dnes všeobecné) nemusejí mít vysokou školu již nyní – mohou studovat na VOŠ. Nejen diskuse na sociálních sítích svědčí o tom, že mnoho lidí novele nerozumí, přinášíme tedy pár postřehů a odpovědí na nejčastější dotazy. Nicméně podotýkáme, že novela nemusí být schválena (vláda je první krok, je tu ještě sněmovna, senát a podpis prezidenta), případně může být schválena v jiné podobě, než je nyní. Dojde‑li ke změnám, budeme informovat.

Tzv. 4 + 1 se nazývá nový způsob získání kvalifikace všeobecné sestry studiem SZŠ v oboru praktická sestra (dříve zdravotnický asistent) a dále ročním studiem na VOŠ v oboru všeobecná sestra se standardním ukončením studia absolutoriem – absolvent ročního studia získává neakademický titul DiS., stejně jako absolventi klasického tříletého studia.

Tento systém zavádí novela zákona č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povoláních, která míří do sněmovny, a pokud bude schválena, měla by platit od 1. 9. 2017. Stále přitom půjde získat kvalifikaci všeobecné sestry klasickým tříletým studiem na VŠ nebo VOŠ, tak jak to je doposud – to se neruší.

 

| Co to znamená pro všeobecnou sestru?

Všichni, kdo doposud získali kvalifikaci všeobecné sestry (na VŠ, VOŠ či na SZŠ započaté nejpozději v roce 2003/2004), jsou stále všeobecné sestry. Má‑li předtím někdo vystudovanou SZŠ v oboru zdravotnický asistent, automaticky se přejmenuje na praktickou sestru – bude mít tedy kvalifikace dvě: praktická sestra a všeobecná sestra.

 

| Co to znamená pro zdravotnického asistenta?

Všichni, kdo doposud získali kvalifikaci zdravotnického asistenta nebo tento obor právě studují, se budou nově nazývat praktická sestra a budou pracovat bez odborného dohledu. Obor zdravotnický asistent bude na SZŠ od školního roku 2019/2020 zrušen a nahrazen oborem praktická sestra. Osnovy pro obor praktická sestra se teprve připravují.

Kdokoli s kvalifikací praktické sestry může získat kvalifikaci všeobecné sestry ročním studiem na VOŠ, pokud splní podmínky přijímacího řízení (tyto podmínky ještě nejsou známy, neptejte se tedy, jaké budou). Osnovy pro roční studium VOŠ se teprve připravují.

Kdokoli s kvalifikací praktické sestry může získat kvalifikaci všeobecné sestry klasickým tříletým studiem na VŠ nebo VOŠ, tak jak to je doposud.

 

| Co to znamená pro absolventy středních škol?

Všichni, kdo doposud vystudovali jakoukoli střední školu (kromě oboru zdravotnický asistent – praktická sestra), mohou získat kvalifikaci všeobecné sestry výhradně klasickým tříletým studiem na VŠ nebo VOŠ, tak jak to je doposud.

 

| Co to znamená pro jiné zdravotnické obory

Kvalifikaci praktické sestry získávají automaticky zdravotničtí záchranáři a porodní asistentky.

Zdravotničtí záchranáři, porodní asistentky nebo určitá část dětských sester (ty, které vystudovaly VŠ nebo VOŠ v oboru dětská sestra) mohou také získat kvalifikaci všeobecné sestry ročním studiem na VOŠ, pokud splní podmínky přijímacího řízení (tyto podmínky ještě nejsou známy, neptejte se tedy, jaké budou). Budou pak mít kvalifikace dvě – tu původní a navíc ještě všeobecná sestra, a možná i třetí jako praktická sestra, pakliže původně vystudovali SZŠ v oboru zdravotnický asistent.

 

Rychlé odpovědi na nejčastější dotazy:

| Jsem sestra s kvalifikací ze SZŠ, mohu absolvovat pouze jeden rok VOŠ a získat titul DiS.?

Ne, jedině po třech letech.

 

| Vystudovala jsem obor zdravotnický asistent a od roku 2016/2017 budu studovat všeobecnou sestru na VOŠ. Mohu přeskočit ročník a od roku 2017/2018 nastoupit jen do ročního studia?

Není známo, teoreticky ano, ale přesně se to zjistí, až budou známy podmínky přijímacího řízení na roční studium VOŠ.

 

| Mohou se praktické sestry registrovat a sbírat kredity?

Současný způsob registrace a sbírání kreditů novela ruší (pro všechny obory, nejen pro sestry). Zatím není známo, jak (jestli vůbec nějak) bude vypadat systém celoživotního vzdělávání.

 

| Jaký bude rozdíl mezi praktickou sestrou a všeobecnou sestrou?

Rozdíl bude jistě ve stupni vzdělání – praktická sestra je absolventkou střední školy, všeobecná sestra školy vyšší odborné nebo vysoké (pro přesnost doplňujeme, že i SZŠ započaté nejpozději ve školním roce 2003/2004). Z logiky věci vyplývá, že rozdíl bude tedy v kompetencích, praktická sestra bude mít nižší kompetence než sestra všeobecná a bude mít tím pádem nižší odpovědnost a finanční ohodnocení.

 

| Jaké kompetence bude mít praktická sestra a všeobecná sestra?

Není známo, vyhláška č. 55/2011 Sb., o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků, se má novelizovat, na MZ je k tomu pracovní skupina.

 

| Může praktická sestra absolvovat specializační vzdělávání (např. ARIP)?

S největší pravděpodobností ne.

 

Převzato z webu www.osetrovatelstvi.info

 

 

 

Zdroj: www.osetrovatelstvi.info

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…