Co vlastně zkoumal audit ve specializovaných centrech?
Z projektů Evropské unie natekly do vybavení onkocenter, kardiocenter, traumacenter v nemocnicích po celé České republice miliardy korun. Redakce Medical Tribune se v uplynulém roce snažila zjistit, zda tyto peníze byly vynaloženy skutečně efektivně, nebo zda došlo k jejich předražení – viz články:
Proč kupovaly nemocnice přístroje o třetinu dráž
Ministerstvo tají o kompletátorech informace a porušuje zákon
MZ: přístroje kupujeme nejlevněji jak můžeme
Informace o cenách jednotlivých přístrojů žádal loni opakovaně kontrolní výbor poslanecké sněmovny. Tehdejší ministerstvo zdravotnictví opakovaně zamítlo tyto informace poskytnout. Redakci Medical Tribune se podařilo z ministerstva zdravotnictví získat pouze údaje o „balíčkových cenách“ vybavení jednotlivých center.
Většina nákupů proběhla přes tzv. kompletátorské firmy – nemocnice nekupovaly přístroje po kusech, ale jako „balíček s ostatními službami (dodávky lůžek apod.).
Ačkoliv podle MZ dopadl audit společnosti KPMG až na drobné výjimky v pořádku, zatím podrobnosti o metodě a výsledcích kontroly nezveřejní. Nejprve dá výsledky auditu k dispozici samotným centrům.
„O výsledcích auditu budeme informovat statutární zástupce organizací, kterých se audit týkal. Poté by se měli k auditu vyjádřit. Jakmile toto proběhne, jsme Vám připraveni materiály poskytnout,“ odpověděl na žádost redakce Medical Tribune mluvčí Vlastmil Sršeň.
Redakce požádala o znění auditu také společnost KPMG, firma však odpověděla, že údaje o výsledcích auditů zásadně nesděluje.
O výsledky auditu, který stál 8 milionů korun, se zajímá také senátorka MUDr. Alena Dernerová.
„Již jsem s panem ministrem mluvila a domluvili jsme se, že mi audit pošle. Jsem zvědavá, jakou metodu auditoři použili. Dle mých informací proběhly nákupy do center obdobnou cestou, jako například v Krajské zdravotní - tedy přes kompletátory s tomu odpovídající cenovou relací. Určitě rozklíčujeme dodaný materiál a pak se vyjádříme,“ uvedla Dernerová pro MT.
„Když chcete udělat audit tak, aby dobře vyšel, tak se to dá většinou zařídit. Vzpomínáte si určitě na aféru auditiotorských firem, které v minulosti upravovaly auditorské zprávy, aby bankám vycházel rating. A to nebylo u nás, ale v zahraničí,“ poznamenává ing. Ludvík Hovorka, který jako poslanec opakovaně a bezvýsledně žádal informace o nákupech přístrojové techniky.
„Stačilo by, aby pan ministr předložil přehlednou tabulku jednotlivých přístrojů, které se nakupovaly do nemocnic v celé České republice od doby zrušení přístrojové komise v roce 2006. Ta tabulka by ale nemohla obsahovat tzv. kompletní dodávky - tj. například balíčková cena za CT + polohovací lůžka. Musela by jasně ukazovat ceny nákladných přístrojů a jejich parametry a realizační cenu a dodavatele. Pak by na to nemusela být žádná auditorská firma, ale porovnal by si to každý novinář i laik. Taková tabulka, ale předložena nebyla a nevím, co tomu brání,“ dodal Hovorka.
Na dotaz, proč ministerstvo tuto přehlednou tabulku na místo auditu nepředložilo, mluvčí Vlastimil Sršeň odpovídá:
„Vzhledem k tomu, že nejsem ekonom, nepřísluší mi zcela polemizovat s kritiky, kteří poukazují na to, že stačilo zveřejnit tabulku. Nicméně audit je systematický proces objektivního získávání a vyhodnocování důkazů týkajících se informací o ekonomických činnostech a událostech, s cílem zjistit míru souladu mezi těmito informacemi a stanovenými kriterii a sdělit výsledky zainteresovaným zájemcům.“
Iva Bezděková, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz