Přeskočit na obsah

Co řekl premiér o poplatcích v pořadu ČT

Moderátor
Boj o zdravotnické poplatky.

Zdá se, že tento boj opravdu nebere konce, protože se odehraje znovu, po kolikáté už? Kabinet premiéra Petra Nečase se má ve středu zabývat novelou z dílny ČSSD, která se týká úplného zrušení zdravotnických poplatků, návrh zřejmě kabinet tomuto návrhu, tedy podporu mu nedá. Koalice se před několika týdny shodla jen na zrušení poplatku za položku na receptu. Největší díl peněz v poplatcích, dávají lidé právě za položku na receptu. Tento poplatek se zavázali strany vládní koalice zrušit. Bude se platit jen za recept jako celek. Zatím je shoda na 30 Kč, varianty se ale pohybují od nějakých 10 do 50 Kč. Kolik to nakonec bude, vyplyne z analýz propočtů, které udělá ministr zdravotnictví Leoš Heger. Od zavedení poplatků v roce 2008 se vybralo na poplatcích víc než deset miliard korun. Tady jsou opět data, jak je uvidíte, tedy kolik se celkem na poplatcích vybralo. Už se díváte na onen graf. V letech 2008 a 2009 se každý rok vybralo na zdravotnických poplatcích víc než pět miliard korun. Trojkoalice se shoduje, že budou pacienti za den v nemocnici, v léčebně či ústavu platit místo dosvadních 60 Kč rovnou 100, možná i víc, pokud půjde o špičkové zařízení s nadstandardními službami. Nemocnice si pak přilepší do rozpočtu podle některých ředitelů, ale nárůst výběrů z velké části pohltí očekávaný nárůst daně z přidané hodnoty na léky a potraviny, pokud k němu dojde. Ochranný roční limit zatím zůstává, i když ministr zdravotnictví Leoš Heger, jak uslyšíte záhy, uvažuje také o možných změnách, ale podívejme se na ten roční ochranný limit, kolik lidí do něj spadlo. Je u dospělých 5 000, 2 500 pro děti a seniory, počítají se do něj jen poplatky v lékárnách, doplatky za některé léky, platby v ambulancích, ne v nemocnici, sami vidíte, právě kolik pacientů ten ochranný limit od zavedení poplatku tedy využilo. Pane premiére, jednoduchá otázka, když jsem se díval do té koaliční smlouvy, tak vy tam máte, že všechny zdravotnické zákony, které se týkají reformy, budou prosazeny nejpozději k 1. lednu roku 2012, bude se to týkat i těch změn poplatků?

Petr Nečas /ODS/, premiér a předseda strany:
Já jsem přesvědčený, že ano, že by bylo špatné ty poplatky nějak vytrhávat z celkového kotextu reformy ve zdravotnictví.

Moderátor
Stačí, jak si naběhl Tomáš Julínek, chápu to správně tehdy?

Petr Nečas /ODS/, premiér a předseda strany:
No nebo připustit situaci, kdy se udělalo rovnítko mezi reformou zdravotnictví a zavedením poplatků, navíc ale z těchto čísel, bylo přece naprosto zjevné, že ty poplatky se osvědčili. Že druhou stranou mince bylo zavedení ochranných limitů, které tady do té doby nebyli. Tady byli lidé, kteří platili desítky tisíc a nedostávali se k novým léčebným metodám. Nedostávali se k moderním lékům a to, že dneska více než 300 000 našich spoluobčanů má možnost čerpat vlastně výhody limitu, tak jednoznačně ukázalo správnost zavedení poplatků, společně ruku v ruce s limity, protože kdyby nebyly poplatky, tak ty limity nejdou z čeho financovat. To jsou opravdu dvě strany téže mince.

Moderátor
Když mluvíte o limitech, právě ty zmínil nový ministr zdravotnictví Leoš Heger. Připomeňme si jeho slova, která pronášel po uvedení do úřadu ministra zdravotnictví, tady jsou.

Leoš Heger /TOP 09/, ministr zdravotnictví, 14.7.2010:
Celá problematika poplatků, která vyvolala díky koaličním jednáním novou poplatkománií, takže by měla býti pojímána trošku obráceně, že poplatky nepochybně znamenají v následujícím roce určitou brzdu finanční krize ve zdravotnictví, a jestliže se za ně vybere objem několika miliard, tak s tím objemem je potřeba v krizi počítat a nerušit ho, protože by se muselo opatřit někde jinde a mohlo by to dojít až na úroveň krize poskytování péče, což nikdo nechce. Ale je potřeba restruktualizovat stropy poplatků a tam já se budu snažit s pomocí celé vlády navrhovat, aby se ta sociální klauzule trošku rozšířila, aby se vztahovala na šiřší spektrum poplatků než doposavad, a aby se více diferencovala.

Moderátor
Nový ministr zdavotnictví Leoš Heger a jeho slova, která pronesl v tomto týdnu. Pane premiére, předpokládám, že také to nebude součástí onoho detailnějšího programu nového prohlášení vlády. Co s tím limitem, jestli ho zvýšit, ať už u dětí nebo u seniorů?

Petr Nečas /ODS/, premiér a předseda strany:
Bude to otázkou dalších jednání, já jsem slova pana ministra spíše pochopil tak, že se naopak rozšíří princip těch limitů. To znamená, je-li někde snížený limit, jako je dneska u penzistů nad 65 let a u dětí, takže by se zřejmě rozšířil na některé další skupiny, ale je nezbytné všechny tyto věci pečlivé zanalyzovat, spočítat a poté přijmout rozhodnutí a samozřejmě bude klíčové, aby pan ministr o tomto mimo jiné přesvědčil i svou vlastní politickou stranu.

Moderátor
Myslíte, že s tím bude mít větší problém Leoš Heger v rámci TOP 09 než s vámi, jako s občanskými demokraty?

Petr Nečas /ODS/, premiér a předseda strany:
Já musím říci, že to bude otázkou dalšího vývoje. Nicméně, je to něco řekl výrazně jiného než to TOP 09 hlásila doposud.

Moderátor
Pojďme která se týká toho středečního hlasování na vládě, úplně zrušení poplatků. Trefil jsem se samozřejmě, že vládní stanovisko bude, ne?

Petr Nečas /ODS/, premiér a předseda strany:
My chceme reformu zdravotnictví, v reformě zdravotnictví není možné upustit od poplatků, protože druhou stranou mince zrušení poplatků je zrušení limitů a ty limity jsou tady právě pro sociálně potřebné. Více než 90 % lidí, kteří využívají výhody limitu, to znamená, že nemusíš další poplatky platit, protože dosáhli toho limitu, jsou penzisté čili zrušení poplatku je opatření, které míří proti českým penzistům a my nebudeme dělat kroky, které znevýhodní české důchodce, zvláště za situace, kdy jsme připraveni tu nejvíce diskutovanou a nejméně přijímanou záležitost s poplatkem za každou položku na receptu skutečně modifikovat a změnit.

Moderátor
Obracím se znovu na Bohuslava Sobotku, statutárního místopředsedu sociálních demokratů. Počítáte s tím, že to, jak jsem počítal zhruba už desátý pokus o zrušení těch poplatků ze strany ČSSD, opět bude neúspěšný, protože vládní koalice se dohodla na restruktualizaci poplatků?

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, statutární místopředseda strany:
Tak my jsme si všimli, že jedna z vládních stran, konkrétně strana Věci veřejné měla ve svém programu postupné úplné zrušení poplatků ve zdravotnictví, a proto jsme také ihned po volbách předložili náš návrh na zrušení poplatků, právě proto, že se domníváme, že by poslanci této strany měli splnit slib, který před volbami dali voličům a na základě kterého také strana Věci veřejné získala více než 10 % hlasů od občanů České republiky. V každém případě nás velmi mrzí, že vláda připravuje kroky, které povedou k dalšímu zdražování léků a k dalšímu zvyšování spoluúčasti pacientů. Chtěl bych připomenout téma, které tady ještě nezaznělo a to je zvyšování daně z přidané hodnoty. Z léků se dnes, při nákupu léků už platíte DPH 10 %, před pěti lety to bylo pouze 5 % a vládní koalice chystá další zvyšování daně, kterou zaplatí každý pacient v lékárně, bez ohledu na jakýkoliv ochranný limit. To je krok, který poškodí pacienty a poschodí důchodce a není tedy pravda to, co říkal pan premiér Nečas, že vládě záleží na tom, aby důchodci poškozeni nebyli. Současně také odmítáme další zvyšování poplatků za hospitalizace v nemocnici, všimli jsme si, že ten limit 100 Kč je stanoven jako nejnižší možný limit. Platby za jeden den v nemocnici a je otázka, na jakou částku se ten limit nakonec může dostat. Chtěl bych také připomenout, že v těch minulých letech došlo ke změne toho ochranného limitu, který zde byl zmiňován i pod tlakem sociální demokracie byl tento ochranný limit snížen a tím pádem taky na něj dosáhlo větší množství pacientů a to nepochybně sociální demokracie pokládá za pozitivní jev.

Moderátor
Pane premiére, jste si vědom toho, že dojde k případnému zdražení léků právě kvůli zvýšení sazby té snížené sazby DPH, jak o tom mluvil pan místopředseda Sobotka?

Petr Nečas /ODS/, premiér a předseda strany:
Ke zvyšování snížené sazby DPH bude docházet pouze ve vazbě na důchodovou reformu čili nikoliv pouze z hlediska zvýšení příjmů s tím, že samozřejmě ceny léků jsou.

Moderátor
Ale to prodraží.

Petr Nečas /ODS/, premiér a předseda strany:
Nemusí to nutně prodražit, ceny léků jsou regulovány, je možné do vzorečku, kterým se počítá cena léků, dát i pozvolný náběh křivky snížené sazby DPH směrem nahoru tak, aby se nepromítala do výsledné ceny léků přímo u koncového spotřebitele.

Moderátor
To garantujete veřejnosti?

Petr Nečas /ODS/, premiér a předseda strany:
Je možné vytvořit takovou konstrukci, která bude minimalizovat vliv zvýšení snížené sazby DPH.

ČT, Václav Moravec

Zdroj: ČT

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…