Přeskočit na obsah

Co přinese zvýšení sazby DPH v radiodiagnostice

Radiodiagnostika je jeden z nejnákladnějších oborů mezi ambulantními zdravotnickými zařízeními. Enormní nákladnost je spojena s vlastním zřízením a vybavením pracoviště, ale i jeho provozováním.

Drtivá většina přístrojů a zařízení pro radiodiagnostiku znamená investice v řádu milionů korun, některé vybrané přístroje (výpočetní tomografie, magnetická rezonance) o řád větší. A pravděpodobně žádný jiný medicínský obor není regulován tolika závaznými normami a předpisy.

Valná část těchto regulačních a kontrolních mechanismů předpokládá sjednání dalších externích služeb či kontrol. Dlužno dodat, že hodně z těchto doprovodných nákladů doposud nebylo nijak zohledněno v úhradách za poskytovanou zdravotní péči – typické jsou například náklady spojené s tzv. atomovým zákonem.

Naprosto drtivá většina investičních a velká část provozních nákladů a spotřebního materiálu je dnes zatížena sníženou sazbou DPH. Grémium ambulantní radiologie s obavami sleduje připravované sjednocení sazeb této daně.

Platné zákony nám totiž neumožňují zvýšené daňové náklady přímo a bezprostředně přenést na konečného plátce za poskytovanou zdravotní péči – zdravotní pojišťovny, případně na pacienta. Proto se důvodně obávám, že již dnes finančně těžce podhodnocený obor – celé zdravotnictví – v konečném důsledku ponese náklady daňové reformy.

Podíl investičních nákladů, materiálu a služeb zatížených DPH ve snížené sazbě činí odhadem 30 až 70 % z celkových nákladů pracoviště. U typické ambulantní radiodiagnostiky – tedy bez zvláště nákladných přístrojů, jako je CT – činí kolem 50 %, po započtení odpisů nebo nákladů na pořízení přístrojů.

Avizované zvýšení sazby DPH z 10 na 14 % se tak přímo promítne zhruba dvouprocentním ničím nekrytým zvýšením nákladů, plánované sjednocení na 17,5 % až čtyřprocentním. Úspory ze snížení základní sazby nebudou v celkových nákladech nijak dramatické.

Dovolím si poznamenat, že tlak na zvýšení platů lékařů a dalších zdravotníků se netýká pouze nemocnic, ale i ambulantních zdravotnických zařízení.

Spousta povinností na nás kladených stávající i připravovanou legislativou je spojena se značnými náklady a ty nejsou nijak zakalkulovány do celkových úhrad za poskytovanou zdravotní péči. Nepokládám proto za morální přenést bez náhrady náklady na zvýšení sazby DPH na lůžková, ale ani na ambulantní zdravotnická zařízení.

Mgr. Petr Máca, předseda Grémia ambulantní radiologie

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…