Přeskočit na obsah

Co přinese fúze nemocnic v Pardubickém kraji

Vedení kraje tvrdí, že fúze je připravená dobře a nemocnicím prospěje…

Fúze vůbec není tak skvěle připravená, jak představenstvo proklamuje. Jednání odborných týmů až dosud nepřinášelo žádné vyřešení problémů, ale v podstatě jen znovu ukazovalo, že je představenstvo nemocnic odhodlané k rychlé a překotné fúzi za každou cenu. Na jednání ekonomických odborníků byly jakékoli dotazy či připomínky byly řešeny značně nestandardními způsoby. Účetnictví nové velké nemocnice (5 účetnictví) není zatím připraveno ani organizačně ani softwarově. Další nestandardnost spočívala v jediné prosazované možnosti – rozhodný den totožný se dnem zápisu do obchodního rejstříku, to znamená, že právní účinky fúze nastávají okamžitě a proces je prakticky nevratný bez ohledu na docela předvídatelné problémy.

Podle posledních informací má dojít k významnému ústupku – fúze má být sice provedena k 1. červenci, vedení kraje ale odsunulo datum zápisu nově vzniklé firmy do obchodního rejstříku. Do jaké míry je tato informace dobrou zprávou?

To je velmi dobrá zpráva pro všechny. Odborníci připravující fúzi budou mít dostatek času na vyřešení všech problémů a na zodpovědnou a kvalitní přípravu fúze. Pokud vyvstane nějaký problém, budou mít možnost na něj zareagovat. Fúze sice bude nakonec platit k 1.7.2014, ale do doby zápisu do Obchodního rejstříku pokračují jednotlivé nemocnice dál jako samostatné celky. Bude tak čas na řádnou přípravu společného účetnictví i zákonem daných ekonomických kriterií. Pokud by v těchto záležitostech objevil nějaký opravdu zásadní a neřešitelný problém, může se fúze bez problémů zrušit. V případě zápisu do obchodního rejstříku v jeden den s Rozhodným dnem fúze by toto provést nešlo a v případě závažných nedostatků  by soudem mohla být  nově vzniklá akciové společnost zrušena a odeslána do likvidace.

Jedním z problémů připravované fúze je podle vás fakt, že vedení pardubického kraje nenajalo na takto rozsáhlou změnu žádnou odbornou externí auditorskou firmu. ..

Až do tohoto týdne připravoval kraj fúzi nemocnic bez odborné garance externí nezávislé firmy, jak je při transakcích obdobného rozsahu běžné a nutné. Sloučení pěti nemocnic s obratem více než 3 miliardy Kč a cca 4 tisíc zaměstnanců je realizována svépomocí a způsob příprav nelze nazvat jinak než diletantský. Místopředseda představenstva krajských nemocnic  Petr Rudzan, který je zodpovědný za řízení fúze, řešil svoji nekompetentnost tím, že delegoval povinnosti souvisejících s přípravami fúze, na řadové zaměstnance. Tím se fakticky zbavoval odpovědnosti, která však vyplývá z titulu jeho funkce. Zaměstnanci ekonomických úseků tak měli sami zpracovat postup realizace a měli realizaci provést, a to bez odborného zázemí v oblasti účetní, daňové a právní, které tak složitá transakce nesporně vyžaduje. Měli nést odpovědnost za něco, o čem sami nerozhodují, a co není v jejich pracovních náplních, ani na to nemají kvalifikaci. Současně nemají nárok na žádné proplácení přesčasů, přičemž jejich ztotožnění se s projektem a aktivní přístup bude kritériem jejich uplatnění v nové organizační struktuře. Ing. Rudzan je odpovědný za prokazatelně nekvalitní přípravu sloučení.

Vedení kraje vaše připomínky evidentně vyslechlo. Tento týden kraj oznámil, že služby auditorské firmy zřejmě využije.

 

Domnívám se, že to je jediná rozumná cesta. Fúze nemocnic (velkých akciových společností) nemůže být zodpovědně připravována bez patřičných zkušeností a odborné supervize a je neadekvátní obhajovat neangažování odborné firmy k přípravě fúze a argumentovat snahou o úsporu, když jsou ve hře miliardové obraty a osud zdravotní péče v celém kraji   Na přelomu týdne došlo ke dvěma schůzkám za přítomnosti hejtmana Pardubického kraje. Musím vyzdvihnout jeho aktivní a zodpovědný přístup a snahu problémy skutečně řešit. Slíbil posunutí termínu zápisu do Obchodního rejstříku a slíbil též vznik odštěpných závodů, které jediné zaručují jednotlivým zařízením určitou autonomii a jistotu existence jako celku. Zavázal se rovněž k zachování zdravotní péče v jednotlivých nemocnicích.

Petr Rudzan tento týden v médiích uvedl, že by bylo dobré, kdyby pardubické nemocnice byly řízeny tak, jako řídí nemocnice skupina Agel. Co na tato slova říkáte vy?

Každý, kdo přišel s Agelem blíže do styku, ví, jak funguje jeho politika. Někde si přeposílá   pacienty z nemocnice do nemocnice a uměle si tak navyšuje počet unicitních pacientů, stejně tak si vybírá, kde provedou jednotlivá vyšetření, v praxi může být vyšetření provedeno v desítky kilometrů vzdálené nemocnice protože to "vyjde" výhodněji, přestože to samé vyšetření má pacient dostupné v místě bydliště. Zisky i postavení Agelu jsou navíc částečně odrazem známostí a konexí s osobami ve státní správě či pojišťovnách. Odkazuji například na článek - Žaloudík: Agel má na ministerstvu své příznivce. Jak píše prof. Žaloudík - schopnosti Agelu stojí a padají s neschopností státu. Agel hlavně není pouze jen o nemocnicích - jeho součástí je zmíněná pojišťovna (2. největší), řetězec ambulancí, polikliniky, laboratoře, jejichž propojením a vhodným směřováním pacientů systém vydělává. Faktem zůstává, že ekonomicky je na tom Agel dobře. Otázkou však je, zda si výše uvedené praktiky a protekcionistické prostředí dávat za vzor a zda je kraj vůbec schopen dosáhnout podobného podnikatelského prostředí.

Do jaké míry je fúze nemocnic podle vůbec Vás nutná?

Fúze byla dosud proklamována, jako jediná možnost vyvedení krajského zdravotnictví z krize. I nezávislá studie pro kraj, kterou mají všichni členové představenstev, zastupitelstva i dozorčích rad k dispozici, vyplývá jednoznačná úspora pouze v řádu desítek milionů (vzniklá propuštěním několika zaměstnanců mimo zdravotní péči) a i přes provedení fúze bude v následujících letech nutno každoročně nemocnice dotovat 100-200 miliony. Veřejně bylo předsedou představenstva několikrát deklarováno, že fúze bude stát méně než 1 milión korun. Takové údaje ale nejsou pravdivé. K nákladům je nutno přičíst i stamiliony na zvýšení základního jmění nové společnosti oproti nemocnicím současným a sanaci ztrát nemocnic - až 335 milionů. Společné představenstvo nemocnic až dosud nevyužilo potenciál v možnosti provádění společných nákupů, jednání s pojišťovnami atd., přestože právě tyto možnosti jsou vedeny jako jedny z důvodů proč fúzi provést. Je však zjevné, že vzhledem k trendu zadlužování nemocnic je současný stav dlouhodobě neudržitelný a nějaká forma restrukturalizace je nutná, ovšem za jasných a dopředu známých podmínek a s jasným, ne jenom ekonomickým, cílem . Musím také připomenout, že na současném stavu se podílí i fakt, že řada lukrativních, výdělečných oborů či činností byla z nemocnic vyvedena do rukou soukromých subjektů.

ivb, www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…