ČLK trvá na dodržování nového zákoníku práce
Česká lékařská komora (ČLK) trvá na tom, aby nový zákoník práce, který má sladit úpravu pracovní doby v ČR s právem EU, byl ve zdravotnictví dodržován. ČTK to řekl prezident stavovské organizace lékařů Milan Kubek. Stejný názor podle něj zaujaly představenstvo i vědecká rada ČLK.
"Nový zákoník práce slouží ve prospěch pacientů, protože omezuje přesčasovou práci lékařů. Přepracovaný lékař představuje možné riziko ohrožení pro své pacienty," vysvětlil Kubek.
Ředitelé nemocnic minulý týden varovali, že zavedení nové normy povede k omezení péče o nemocné. Zdravotnictví chybějí podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka na její zavedení dvě miliardy korun.
Od ledna budou smět lékaři sloužit méně hodin, nemocnice ale neseženou další lékaře, kteří by za ně nastoupili do služeb. Zhruba v dubnu tak vyčerpají lékaři povolené hodiny a nemocnice budou muset některá oddělení zavřít, varovali ředitelé. Řešení vidí v odkladu účinnosti zákoníku práce a výjimce pro zdravotnictví.
Podle Kubka ale není odklad řešením: jediným výsledkem by podle něj bylo další ohrožování pacientů a vykořisťování lékařů, kteří nyní za pracovní pohotovost na pracovišti pobírají 80 korun na hodinu.
"Veřejnost by měla vědět, že každý nemocniční lékař stráví ze svého produktivního života v průměru deset let přesčasovou prací. Pacienti, kteří přicházejí v pondělí na plánovanou operaci, by měli vědět, že je možná operuje chirurg, který je v práci nepřetržitě od pátečního rána, a tedy se celé tři noci nevyspal," varoval Kubek.
ČLK je podle Kubka připravena pomoci ředitelům při změnách organizace práce v nemocnicích. Je ochotna podílet se i na přípravě speciální normy pro odměňování zdravotníků. Podle ČLK by předpis měl navýšit základní tarify lékařům, aby jejich příjem už nebyl tolik závislý na tom, co si přivydělají službami.
Zdroj: ČTK