Přeskočit na obsah

ČLK: Pojišťovny daly za léky zbytečně o 100 milionů více

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek vytkl ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi (ODS), že systém stanovení cen léků, který od ledna zavedl, funguje špatně. Kvůli tomu zaplatily zdravotní pojišťovny za dva měsíce roku zbytečně o 100 milionů korun více, řekl Kubek novinářům. Chyba je podle něj v tom, že ceny nesledují změny kurzu, a tak s posílením koruny léky podražily. O změnách cen i v návaznosti na kurz jednáme, oponoval prezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera. Podobně se vyjádřil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

"Poplatky pacientů mají zamezit plýtvání, ale tady je jiný kanál, kde se plýtvá mnohem více," zdůraznil Kubek. V Česku se spotřebují ročně léky za více než 60 miliard korun, z nich zhruba 40 miliard zaplatí zdravotní pojištění. Z peněz zdravotnictví odeberou léky 28 procent, jinde v Evropě je to podle Kubka v průměru 20 procent.

"Ministerstvo slibovalo, že v roce 2007 stoupnou výdaje na léky nejvýše o tři procenta. Ve skutečnosti stouply o 11 procent a v lednu růst pokračoval o další 2,5 procenta," uvedl Kubek. Příčinou je podle něj fakt, že Česko nakupuje léky za vyšší ceny, než je nutné. Ceny vycházejí z loňské dubnové vyhlášky, od té doby další předpis nevyšel. Česká měna ale za tu dobu posílila z 28 na 25 korun za euro.

Kubkovy informace o prudkém růstu výdajů na léky odmítl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Čísla podle něj zahrnují léky hrazené z pojištění i volně prodejné. Lidé si více léky kupují a k pacientům se dostává více nových, tedy dražších přípravků. Nárůsty nejsou vyšší, než plánovaly pojišťovny, zdůraznil Cikrt.

Podle údajů SÚKL stoupla průměrná cena léků ve srovnání let 2006 a 2007 o šest procent, ze 184,30 na 195,80 korun. Navýšení průměrné ceny léčivého přípravku neodpovídá nárůstu kurzu koruny k euru nebo dolaru. Bylo způsobeno především častějším používáním nových léčiv.

"Kdo chce psa bít, hůl si najde," řekl ČTK Kothera. Nový systém považuje za jednoznačně správný. Pojišťovny se do něj zapojily okamžitě a téměř denně dávají podněty, jak ho ještě zefektivnit. "Kroky se musejí dělat postupně. Není možné celý seznam léků z hlediska kurzu okamžitě změnit na jinou úroveň. Musí se procesně jednat o každém léku zvlášť, a to my činíme," řekl Kothera.

"Rozhodování o cenách ve správním řízení je mimo jiné založeno na porovnání cen ve všech členských zemích EU s využitím přepočtu podle průměrného kurzu koruny uváděném Českou národní bankou za poslední tři měsíce," řekla ČTK mluvčí SÚKL Veronika Petláková.

Změny úhrad léků z pojištění projednávala v původním systému kategorizační komise na ministerstvu zdravotnictví. Ceny stanovovalo ministerstvo financí. Odborníci porovnávali ceny v jiných zemích i léčebný přínos pro pacienty. Úhrada za originální léky vycházela i z toho, kolik platí pojišťovny za levnější generika. Nyní o všem rozhoduje SÚKL a změny se řeší ve správním řízení. Návrh do něj mohou podat jen zdravotní pojišťovny nebo farmaceutické firmy.

"Firmám lepší ceny vyhovují, proč by žádaly o úpravu. A zdravotní pojišťovny asi na to zapomněly," poznamenal Kubek.

Podle Cikrta radí Kubkovi bývalí členové kategorizační komise, kterým se po jejich bývalé moci stýská. Tvorba cen a úhrada z pojištění se řídí pravidly, která jsou transparentní z hlediska EU a jsou ku prospěchu pacientů, shrnul mluvčí.

Šéfredaktor komorového časopisu Michal Sojka doplnil, že jako člen správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na jejím nejbližším zasedání na problém upozorní. Podle Sojky není v zákonech vyřešeno ani to, kdo má žádat o změnu úhrady z pojištění, pokud se objeví na trhu levnější varianta léku. "V dané chvíli zřejmě snižování úhrad možné není, pokud se toho nechopí zdravotní pojišťovny," dodal.

Zdroj: ČLK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…