ČLK nikdy nechtěla jednat za nelékaře
Česká lékařská komora se rozhodla předložit návrhy na změnu dvou zákonů. Tyto návrhy vycházejí z volebního programu Milana Kubka, na jehož základě byl v lednu zvolen prezidentem ČLK.
První návrhy se týkají zákona o veřejném zdravotním pojištění. Komora prosazuje změnu pravidel dohodovacích řízení. Za poskytovatele zdravotní péče, kteří jsou ze zákona povinně členy lékařské či stomatologické komory, by měly se zdravotními pojišťovnami vyjednávat právě představitelé těchto komor. „Zavedlo by se dvoustupňové dohodovací řízení,“ vysvětlil dnes prezident ČLK Milan Kubek. „První, složitější, kolo za účasti představitelů profesních sdružení, by probíhalo uvnitř komory. Ta by byla povinna přednesené většinové požadavky zohlednit v druhém kole jednání přímo s pojišťovnami.“
Za nemocnice by podle představ ČLK měla vyjednávat sdružení poskytovatelů, tedy např. asociace nemocnic. Nikoli zástupci zřizovatelů, tedy ministerstva zdravotnictví či krajů, jako tomu bylo doposud. Tato sdružení poskytovatelů by jednala i za nelékařské profese. „Komora nikdy neměla v plánu jednat jménem logopedů, fyzioterapeutů či domácí péče,“ upřesnil M. Kubek. „Pokud tento dojem vznikl a vyvolal v minulosti nevoli, bylo to pouze určitou neobratností našich právníků při formulaci tohoto bodu návrhu.“
Všechna zdravotnická zařízení s kapacitním číslem menším nebo rovným deseti (zjednodušeně řečeno všechny soukromé ambulance s výjimkou poliklinik) by měly mít ze zákona nárok na trvalý smluvní vztah s pojišťovnami. Na dotaz MT, proč chce komora vyloučit polikliniky a naopak jí nevadí souběhy praxí nemocničních lékařů, jejichž ambulance mají kapacitní číslo třeba kolem 0,3, Milan Kubek odpověděl: „Povinností ČLK je hájit svobodu výkonu povolání lékařů, ne podporovat akumulaci kapitálu ve zdravotnictví a vznik novodobých OÚNZ, ve kterých zdravotníci pracují mnohdy za velmi nevýhodných podmínek. Pokud jde o souběhy praxí, osobně je považuji naopak za velmi prospěšné. Pokud některá profesní sdružení jejich nárok na trvalý smluvní vztah odmítají, pak jen proto, že se bojí konkurence.“
Výběrová řízení by měla být podle ČLK pro pojišťovny závazná. Pojišťovna by měla ze zákona povinnost uzavřít smlouvu s každým zdravotnickým zařízení, pro které by v komisi složené ze zástupců krajské samosprávy, zdravotní pojišťovny, lékařské komory a člena příslušné odborné společnosti hlasovali alespoň tři její členové.
Poslední předložený návrh ČLK na změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění se týká prodeje, darování či dědění lékařské praxe. Na nového nabyvatele by měly automaticky přecházet i smlouvy se zdravotními pojišťovnami. „To je to nejcennější, co každá praxe může mít,“ upřesnil M. Kubek. „Jsem přesvědčen, že mnozí starší lékaři dnes ordinují již jen proto, že praxi, do které investovali nemalé prostředky, nemohou legálně prodat i se smlouvami. Jakmile by se to umožnilo, řada z nich by odešla na zasloužený odpočinek a přenechala praxe mladým lékařům.“
Česká lékařská komora hodlá předložit ještě jeden návrh na změnu zákona, tentokrát o vzdělávání a odborné způsobilosti lékařů. Do rukou komory by se tak mělo vrátit vydávání osvědčení o odborné a specializované způsobilosti lékařů (tzv. licencí) stejně jako rozhodování v případě pochybností. Odvolacím orgánem proti rozhodnutí ČLK by bylo ministerstvo zdravotnictví.
„Jako prezident ČLK vyzývám všechny lékaře k jednotě při prosazování těchto návrhů,“ prohlásil M. Kubek a zároveň vyzval poslance, aby přijetí návrhů komory nebránili.
jak
Zdroj: Vlastní zpráva