ČLK navrhla cesty k ozdravení českého zdravotnictví
Podle Kubka by měl stát zdravotnictví vrátit to, co mu vzal růstem DPH nebo devalvací koruny.
„Zdravotnictví je katastrofálně podfinancované, je nedostatek zdravotníků a prohlubují se rozdíly dostupnosti péče mezi regiony. ČLK proto dala dohromady plán kudy z krize. „Pokud politici plán převezmou, mohl by během dvou let přinést reálné výsledky“, řekl Kubek.
Upozornil, že další šetření ve zdravotnictví, o kterém mluví politici, by bylo už na úkor občanů a dostupnosti péče. Pokud se mluví o únicích peněz korupcí, nelze pro ti ní podle Kubka bojovat izolovaně jen ve zdravotnictví. I proto návrh ČLK mluví o tom, že žádné veřejné zakázky nesmějí dostat firmy s nejasnou vlastnickou strukturou. Pro objasnění toku peněz ČLK žádá zveřejňování smluv pojišťoven s nemocnicemi a praxemi, včetně úhradových dodatků a cen konkrétních výkonů. Reálné ceny by měl stanovit nový seznam výkonů. ČLK navrhuje slučování zdravotních pojišťoven, v první fázi Všeobecné zdravotní pojišťovny s pojišťovnami vojenskou a vnitra.
ČLK navrhuje také vznik komisí na ministerstvu pro posuzování efektivity nových léků a zdravotnických technologií a pro rozmisťování nákladné zdravotnické techniky. V návrhu je například i zjednodušení dalšího vzdělávání lékařů a zákon o veřejných neziskových nemocnicích.
Kroky ke stabilizaci resortu připravil také ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), v řadě návrhů se shoduje s komorou. Také ministr počítá například s větším využitím centrálních nákupů ve státních nemocnicích a zřízením přístrojové komise. Návrh změn dá příští týden vládě.
Němeček také připravil návrh zákona, podle kterého stoupnou odvody státu do zdravotnictví od letošního července ze 787 na 845 korun. Pojišťovny by musely navýšit denní platbu za lůžko, a nemocnice by tak ve 2. pololetí dostaly 2,1 miliardy korun za zrušené poplatky. V koalici se kvůli této kompenzaci rozhořel spor. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) souhlasí s náhradou výpadku pro letošní rok, o dalších letech se prý teprve bude jednat.
Na problémy financování nemocnic poukázala Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN), která sdružuje menší zařízení. Podle ní má ČR příliš mnoho velkých, a tedy drahých nemocnic, a málo menších, a tedy levnějších. „Rakousko vystačí s 5500 lůžky ve třech fakultních nemocnicích, my jich máme 15.000. Jsou ovšem dobrým byznysem, proto je dodavatelská lobby chrání a propaguje,“ uvádí AČMN v materiálu, který poskytla Babišovi.
Za nezbytné považuje AČMN zveřejňování smluv s pojišťovnami včetně dodatků, aby veřejné peníze byly pod veřejnou kontrolou. Kritizuje praxi, kdy nemocnice zadávají služby firmám, a také to, že ziskové obory, jako dialýza a laboratoře, předávají do soukromých rukou. Poukazuje i na nevyřešené financování dlouhodobé péče a špatnou lékovou politiku. Se zásahy právě v těchto oblastech Němeček počítá.
ČTK
Zdroj: ČTK