ČLK: Mladí lékaři nevidí v ČR perspektivu, jdou do zahraničí
Mladí lékaři podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka nevidí pro sebe v Česku perspektivu. Odcházejí po fakultě do ciziny a do českého zdravotnictví ani nenastoupí. Loni ze 780 absolventů odešlo 60. Podle Kubka jim vadí "otrocké" podmínky, za nichž jim stát přispívá na přípravu k atestaci. Kubek řekl, že stát by měl přidat na specializační vzdělání lékařů peníze a jeho organizaci by měl předat komoře. Návrh už poslal ministerstvu.
Práci v Německu si už vyjednává například Karel Brabec, který se chce specializovat na neurologii. Novinářům řekl, že v Sasku dostane čistého 2200 eur měsíčně (téměř 58.000 korun) a přitom se také může připravit na atestaci. V Česku má při přípravě na atestaci jako rezident 2600 korun měsíčně, dostal totiž jen pětinový úvazek, v nemocnici ale musí být 8,5 hodiny denně. Díky školskému stipendiu mu stoupá příjem měsíčně na 10.000 korun. Až atestaci složí, dostane nástupní plat 20.000 korun hrubého.
Problém vidí Brabec také v tom, že jeho specializace není v deseti základních "kmenech", kterými musejí projít všichni lékaři v prvních dvou letech specializačního vzdělávání. Bude na interně a nebude mít potřebnou praxi v oboru, až nastoupí na neurologii.
Podle návrhu ČLK by mělo být vzdělávacích kmenů 18, to by pokrylo všechny specializace. Stát by měl dát na vzdělání půl miliardy korun, jak sliboval jako ministr Tomáš Julínek. "Na celou dobu vzdělávání dá stát ale jen 350 milionů, to je v průměru 600 korun na lékaře měsíčně," řekl Kubek. ČLK chce spolupracovat s lékařskými fakultami a odbornými společnostmi.
Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčího Vlastimila Sršně chce předat vzdělávání univerzitám, ČLK k němu nemá zázemí ani zkušenosti. Řeší prý už praktické kroky k tomu, aby letošní absolventi byli zařazeni do nového systému. Akademická obec to podle člena vědecké rady profesora Pavla Pafka vítá. Pafko ČTK řekl, že pro něj je hlavně důležité, aby už vzdělávání neorganizoval stát.
Kubek zkritizoval i systém rezidenčních míst, podle něj není podporou lékařů, ale jejich zaměstnavatelů. Peníze dostane nemocnice. Pokud lékař není s kvalitou přípravy spokojen, nemůže přejít do jiné nemocnice, protože by tam peníze nešly za ním a vzdělávání by si platil sám. Podle návrhu ČLK by tedy peníze měl stát přidělit lékaři a on by si vybral, kde a v jakém rozsahu se chce vzdělávat.
ČTK, Naďa Myslivcová
Zdroj: ČTK