ČLK kritizuje připravovanou reformu zdravotnictví
Česká lékařská komora (ČLK) kritizuje připravovanou reformu zdravotnictví. Podle prezidenta ČLK Milana Kubka ji ministr Tomáš Julínek (ODS) dělá v zájmu vlastníků zdravotních pojišťoven a na úkor lékařů a pacientů. Stát ztratí kontrolu nad zdravotnictvím, privatizace je nevratná, tvrdí ČLK, která svoji kritiku oficiálně zveřejní dnes ve čtvrtek.
Občané budou obětí pokusu, který zkrachoval na Slovensku a v Maďarsku, uvádí se v analýze ČLK, již má ČTK k dispozici. Ministr ale výtky odmítá s tím, že reformu dělá pro pacienty a že peníze z pojištění budou využity lépe.
"Humbuk okolo regulačních poplatků odvádí pozornost od zásadních změn," tvrdí Kubek. Zásadní podle něj je, že stát už nebude moci zdravotnictví regulovat, narušil by tím prý práva nových vlastníků. Monopoly budou tlačit na zvyšování výdajů zdravotnictví, aby zvýšily svůj zisk, varuje analýza.
Reforma podle Kubka neřeší nedostatek peněz ani lékařů. Česko dává na zdravotní péči na občana a rok 850 euro (zhruba 21.300 korun). Je to sedm procent hrubého domácího produktu, průměr současné EU je 8,7 a průměr původních 15 členů EU 9,3 procenta. Stát dává pojistné za 57 procent lidí, je to 24 procent příjmů pojištění, přitom státní pojištěnci spotřebují 80 procent všech peněz. Základem reformy má podle Kubka být definování standardů zdravotní péče, možnost připojištění a konkurence.
Reforma podle Kubka příliš posílí pozici pojišťoven a zavede jejich majetkové propojení se zdravotnickými zařízeními. Pojišťovny budou lépe platit zařízením, která vstoupí do řetězců, výsledkem bude likvidace soukromých lékařů, varuje Kubek.
Napadl i vznik univerzitních nemocnic jako akciových společností. Povede to podle něj k úplné privatizaci lůžkového fondu, nyní je ho v soukromých rukou 49 procent. Univerzita dá jméno zařízení, jehož chod nebude moci ovlivňovat, dostane 34 procent vázaných akcií, zatímco stát 66 procent akcií, které bude moci prodat, upozornil šéf ČLK.
V akciových společnostech se bude šetřit na platech, problém bude i s financování vědy, výzkumu a léčením drahých pacientů, na nichž zařízení nevydělá, varuje Kubek.
Nelíbí se mu ani Julínkův plán řízené péče. Pacient podle něj ztratí svobodu volit si lékaře a lékař zase svobodu léčit podle svých znalostí. Zisk akcionářů a bonusy zdravým pojištěncům odeberou peníze pojišťovnám ze solidárního balíku a budou chybět prostředky na léčení, tvrdí Kubek.
ČLK není jediná, kdo vládní reformu zdravotnictví kritizuje. Odmítá ji také levicová opozice, odbory, část lékařů a studentů a výhrady k některým jejím částem mají i někteří vládní politici. Jejich výtky míří například vůči regulačním poplatkům, které pacienti platí od počátku roku a o jejichž osudu rozhodne příští týden Ústavní soud. Nesouhlas vyvolává i záměr přeměnit zdravotní pojišťovny na akciové společnosti a vytvořit univerzitní nemocnice jako akciové společnosti s menšinovým podílem univerzit.
Zdroj: ČTK