Přeskočit na obsah

ČLK: Kdo nedodržuje léčebný režim, měl by na léky doplácet víc

Pacienti, kteří nedodržují léčebný režim, by si měli připlácet i na léky, které jsou jinak bez doplatku. Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba to uvedl v reakci na lékovou vyhlášku ministerstva zdravotnictví, která stanoví úhrady léků z pojištění od 1. srpna. S touto sankcí nepočítá. Senátor ODS a možný nástupce ministra zdravotnictví Davida Ratha Tomáš Julínek postihy pacientů odmítl, chce je naopak motivovat výhodami.

Ministerstvo by podle Chudoby mělo napříště zohlednit, zda nemocní řádně spolupracují se zdravotníky, nebo si dál vědomě poškozují zdraví. Podle něj by se tak využilo účelněji peněz zdravotního pojištění. Jako příklad uvedl Kanadu, kde zahájení léčby vysoké hladiny cholesterolu v krvi předchází kurz, v němž se pacient naučí zásadám zdravého životního stylu. Znevýhodněni jsou kuřáci, kteří setrvají u svého návyku i po léčení infarktu či rakoviny.

Julínek ČTK řekl, že není možné, aby lidé, kteří se chovají nezdravě, kouří, přejídají se a mají málo pohybu, za to byli trestáni. "Náš koncept je postaven na pozitivních motivacích, aby se jim vyplatilo chovat se zdravě," uvedl. Pokud by pacient nedodržoval léčebný režim, přišel by o výhody a zůstala by mu jen zákonem garantovaná péče.

Julínek počítá s takovými změnami zákona, které umožní, aby každý občan uzavřel s pojišťovnou vlastní pojistku. Při tom se dozví, na co má právo a za jakých podmínek obdrží bonusy či věrnostní platby. Senátor varoval před jednoduchým soudem, aby například narkomani nedostávali léčbu jenom proto, že se ke svému návyku vracejí. "Za nemoc nelze nikoho trestat, to už je právní problém," dodal.

Ročně se v Česku spotřebuje léků za více než 50 miliard korun, téměř 40 miliard zaplatí zdravotní pojišťovny. Údajně až třetinu přípravků dodávají zahraniční firmy Česku dráž než jiným zemím. Úspory by tedy přineslo, pokud by existovala metodika pro porovnání ceny léků v evropských zemích se srovnatelnou ekonomikou, jako Portugalsko, Řecko, Slovensko či Španělsko.

Při stanovení úhrad z pojištění doporučují lékárníci stanovit jako prioritu to, že pacienti s rakovinou, cukrovkou a dalšími vážnými chorobami nebudou na své léčení připlácet, nebo jen minimálně.

Výše doplatků by podle nich měla být předvídatelná, buď jako určité procento z ceny léku, nebo pevná částka. Teprve pak bude podle Chudoby možné začít budovat systém připojištění na léky. V každém případě musí být podle lékárníků zachována solidarita zdravých, i lehce či přechodně stonajících, s vážně a dlouhodobě nemocnými.

Současný systém je podle Chudoby zatížen tím, že úhrady léků z pojištění se často mění podle růstu jejich spotřeby a výše nákladů, nikoli podle priorit. Neexistují kritéria pro odborné a důvěryhodné posouzení, jak důležitý a přínosný je konkrétní lék pro léčbu určitého typu nemoci, vytkl systému Chudoba.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…