ČLK a Svaz pacientů chtějí novelou zrušit souhlasy obou rodičů
Česká lékařská komora (ČLK) a Svaz pacientů požadují novelu reformního zákona o zdravotních službách. Společně připravily její novelu. ČTK to sdělili šéfové obou organizací.
Norma podle nich komplikuje život lékařům i pacientům například tím, že k ošetření dítěte potřebuje lékař písemný souhlas obou rodičů. Navrhují toto ustanovení ze zákona vypustit. Komora i svaz požadují co nejrychlejší projednání v Senátu a ve sněmovně.
"Zmatečná ustanovení nepřinášejí žádný prospěch pacientům a lékaře stavějí do naprosto neřešitelných situací. Po konzultaci s legislativním odborem Senátu bude podnět předložen jako senátní návrh," uvedli prezident ČLK Milan Kubek, prezident Svazu pacientů Luboš Olejár a viceprezidentka svazu a místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD).
Podle nich nabádá ministr Leoš Heger (TOP 09) lékaře k porušování zákona, když dává svůj výklad k jeho ustanovením. Třeba takový, že souhlas obou rodičů je potřebný jen pro zákroky a operace, které mohou závažným způsobem ovlivnit život dítěte. K běžnému ošetření, prevenci nebo očkování prý lékaři souhlas rodičů nepotřebují.
"Podobný postoj by v zemi, jejíž politická reprezentace ctí zákony a demokratická pravidla, patrně vedl k odvolání či demisi ministra," uvádějí kritici ve společném prohlášení.
Varují, že když se lékař bude řídit radou ministr a soud pak jeho jednání zhodnotí jako porušení zákona, odpovědnost ponese lékař. Bude-li naopak lékař trvat na doslovném výkladu zákona, dostane řadu rodin do neřešitelné situace, zejména pokud není možné druhého rodiče kontaktovat.
Ve společném návrhu tedy lékaři a pacienti požadují, aby ze zákona bylo vypuštěno ustanovení o písemném souhlasu obou rodičů s poskytnutím zdravotní služby nezletilému. Problémy prý činí rodičům, školám či provozovatelům dětských táborů.
"Nelze dopustit zanedbání péče z administrativních důvodů, kterým formální, protože neověřený a neověřitelný, písemný souhlas obou rodičů je," uvádějí kritici.
Vypustit by se podle nich měl také požadavek, že lékař má požadovat od pacienta po uplynutí 30 dnů nový informovaný souhlas s léčbou. ČLK žádá, aby stavovské organizace znovu mohly nahlížet do zdravotnické dokumentace, když by řešila stížnost na lékaře, zubaře a lékárníky.
Kritici rovněž žádají upřesnění formulace o použití omezovacích prostředků vůči pacientovi a chtějí, aby použití těchto prostředků se muselo hlásit soudu.
ČTK
Zdroj: ČTK