ČLK a Julínek se dohodli na spolupráci, i když mají rozpory
Po podání ruky na znamení smíru se poprvé sešli ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) a prezident České lékařské komory Milan Kubek. Dohodli se na spolupráci při přípravě zákona o komorách zdravotníků. Oba vyjádřili potěšení na tím, že se jim po 15 měsících podařilo obnovit dialog. Když pak ale mluvili o konkrétních bodech jednání, pustili se opět do sebe. Kubek to utnul výzvou k ministrovi, ať nepřekračuje tlustou čáru, kterou vyhlásil za spory s komorou. Ministr potvrdil, že tlustá čára trvá.
První náznak zlepšení vztahů mezi stavovskou organizací a ministrem se objevil už minulý víkend na sjezdu ČLK, kdy Kubek Julínkovi podal pravici. Do té doby vládlo mezi nimi napětí a v médiích se objevovaly jen vzájemné výpady.
Kubek potvrdil, že ČLK nadále odmítá návrh poslanců ODS na změny zákona o komorách zdravotníků. Z jednání sněmovny byl prozatím text stažen. "ČLK se bude podílet na přípravě vládního návrhu zákona o komorách a vyšle své experty, stejně jako komory zubařů a lékárníků," řekl novinářům Julínek.
Dodal, že zástupci ČLK budou také v jeho Radě poskytovatelů, a slíbil, že bude pravidelně jednat s prezidenty všech tří komor a k aktuálním otázkám se sejde i s Kubkem. ČLK nabídla ministrovi, aby o svých reformních záměrech napsal do časopisu komory. Vymezí mu na to pravidelně dvě stránky v každém čísle.
Lékaři podle Kubka trvají na tom, že jejich organizace musí být na státu nezávislá. Poslanecký návrh chtěl zavést přísný dohled státu, komora by musela předkládat ministerstvu všechny stavovské předpisy ke schválení. Kubek zdůraznil, že v novele by už neměl být paragraf, že ministr může zpochybnit jakýkoli stavovský předpis a pozastavit jeho platnost, než se k němu vyjádří soud.
Přestože se Julínek i Kubek tvářili, že spory jsou zapomenuty, střetli se slovně i přímo před zraky novinářů. Julínek potvrdil, že trvá na změně předpisů pro volby do orgánů ČLK. Aby byly legitimní, musejí být podle něho zvoleny padesátiprocentní většinou delegátů. Kubek se ohradil, že to by pak nebyl legitimní senátorský mandát Julínka, který dostal 12 procent hlasů.
Kubek považuje za zcela zásadní chybu odložené novely, že předčasně ukončuje funkční období současných orgánů ČLK. Norma dává lhůty až devět měsíců od nabytí platnosti zákona, kdy by skončily všechny orgány kromě čestné rady, ta by přetrvala do skončení svého mandátu. Poté by už komora neměla žádný orgán a její funkce, a podle Kubka pravděpodobně i majetek lékařů, by převzal stát. Komory mají majetek v řádech desítek milionů korun.
Podle Kubka se nemůže podařit představenstvo zvolit, protože se mění také volební podmínky. Na okresních shromážděních, kde se volí delegáti na sjezd, musí být nadpoloviční účast členů. Na většině shromáždění je ale účast výrazně nižší. Pokud by se nepodařilo do čtyř měsíců zvolit v 80 procentech okresů delegáty, nelze svolat sjezd, aby zvolil ústřední orgány. Komora by neměla představenstvo ani prezidenta.
ČLK rovněž nesouhlasí s Julínkovým návrhem na prodloužení pracovní doby zdravotníků o osm hodin týdně. Lékařský odborový klub (LOK) uspořádal dnes protestní demonstraci. Kubek na ní vystoupil a vyjádřil požadavkům odborářů podporu.
Zdroj: ČTK