Přeskočit na obsah

Členové Fa-lun-kung jsou prý v Číně nedobrovolnými dárci orgánů

Americký novinář a publicista Ethan Gutmann byl v Číně v době, kdy se tam před deseti lety odehrávaly jedny z nejbrutálnějších represí vůči členům duchovního hnutí Fa-lun-kung. Rozhodl se o tomto konfliktu mezi hnutím a čínským státem napsat. Tehdy netušil, co všechno odhalí. Ve své knize dokazuje, že čínští političtí vězni, zejména právě členové Fa-lun-kung, jsou zneužíváni jako nedobrovolní dárci orgánů.

Spolu s bývalým kanadským poslancem Davidem Kilgourem nyní cestují po světě a snaží se přimět světové vlády, aby těmto praktikám pomohly zabránit.

"Pustil jsem se do vyšetřování. Mluvil jsem s uprchlíky, kteří utekli z Číny, a oni popisovali pracovní tábory, jak je tam mučili a rovněž i to, že jim prováděli zdravotní prohlídky," popsal Gutmann, jak vše tehdy před deseti lety začalo. "Nebyla to ale normální lékařská prohlídka, zkoumali jim například velmi důkladně rohovky. Nejdříve jsem byl k tématu nelegálního odběru orgánů vězňům poněkud skeptický, myslel jsem, že je to taková městská legenda. Brzy mi ale došlo, že tomu tak není," řekl ČTK.

Přibližně ve stejné době se začal tématem detailně zabývat i David Kilgour. Bývalý kanadský státní tajemník pro Asii a Tichomoří byl v roce 2006 spolu s právníkem Davidem Matasem požádán, aby vedl nezávislé vyšetřování toho, zda jsou obvinění z odebírání orgánů členům Fa-lun-kung pravdivá. Ve své vyšetřovací zprávě Bloody Harvest (Krvavá sklizeň) přinesli množství důkazů, že tomu tak je. V roce 2010 byl Kilgour za svou práci spjatou s vyšetřováním neetických praktik v oblasti čínské transplantační chirurgie nominován na Nobelovu cenu za mír. Gutmann a Kilgour před pár dny vystoupili v Praze na debatě pořádané Knihovnou Václava Havla spolu s o.s. Lidská práva bez hranic.

Ethan Gutmann navázal na zprávu Kilgoura a Matase. Dlouhých sedm let sbíral veškeré důkazy a svědectví a vše popisuje v knize The Slaughter (Jatka), která vyšla v loňském roce a letos by se mohl objevit i její český překlad. Jak celý byznys s orgány vězňů funguje? "Potřebujete nová játra, zkontaktujete se s prostředníkem na internetu, ten vám řekne, kolik by to stálo. Necháte si udělat testy. Oni najdou člověka v pracovním táboře, který je pro vás vhodným dárcem, tomu vyjmou játra. Vy přijedete do Číny, dostanete nová játra a vrátíte se domů,“ řekl ČTK Kilgour. "Řeknou vám, že orgán byl od odsouzeného vraha, ale realita je taková, že s největší pravděpodobností pocházejí od člena Fa-lun-kung, který nespáchal žádný zločin," dodává.

"Nedávno jsem mluvil s člověkem z Birminghamu, který dostal v čínské nemocnici novou ledvinu, tak jsem mu řekl: A zeptal jste se jich, odkud ten orgán je? On odpověděl: Ne, kdybych se na to zeptal, řekli by mi, ať odjedu," doplňuje Ethan Gutmann. Ceny orgánů se neustále mění, jak se píše ve zprávě Krvavá sklizeň. V roce 2006 například ledvina byla za 62.000 dolarů, játra za 98.000 až 130.000 dolarů a rohovka za 30.000 dolarů.

Tělesné a duchovní cvičení Fa-lun-kung má kořeny v buddhismu a taoismu a již od počátku 90. let minulého století, kdy se objevilo na veřejnosti, vzbuzovalo velkou pozornost. V relativně krátké době si jej po světě oblíbily miliony lidí, v Číně, odkud duchovní systém pochází, jsou ale jeho stoupenci tvrdě pronásledováni. Komunistická vláda hnutí považuje za nebezpečnou sektu a v červenci 1999 zakázala.

Kolik je obětí tohoto transplantačního byznysu? Přesná čísla neexistují, podle odhadů a různých svědectví ale může být podle Gutmanna obětí násilného odebírání orgánů kolem 50.000. K podobným číslům prý dospěl i Kilgour.

Lékaři prý odebírají orgány ještě zaživa. Američan uvádí, že když dochází k odběru orgánů vězňům, není jasné, zda si mohli vybrat, a v případě, že něco podepsali, tak jestli k tomu nedošlo pod tlakem. "Když jde o vězně odsouzené na smrt, tak se může stát, že by chtěli odkázat své orgány potřebným, aby splatili dluh společnosti. Ale nedokážu si představit člověka z Fa-lun-kung, ujgurského aktivistu nebo tibetského mnicha, jak říká: Vy mě zabijete a já dám něco státu, který to udělal? To je absurdní," myslí si Ethan Gutmann. "Jsou to prostě jatka, s těmito lidmi se zachází jako se zvířaty," dodal.

Z České republiky si jezdí do Číny pro orgány jen velmi malé množství lidí, uvedli oba muži bez bližších podrobností. Jak nicméně řekl ČTK přední český kardiolog Jan Pirk, o ničem podobném nikdy neslyšel.

ČTK

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…