Císařský řez jen ze závažných důvodů
V Česku se zvyšuje počet žen, které otěhotní ve vyšším věku. Roste tak počet vícečetných těhotenství. Zároveň narůstá podíl císařských řezů, které tvoří téměř pětinu porodů. Světová federace porodníků a gynekologů dokonce zařadila provedení císařského řezu do kategorie závažných poporodních onemocnění. Řekl to vedoucí centra spolupracujícího se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a vedoucí perinatologického programu v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí Petr Velebil.
Počet císařských řezů se zvyšuje i v dalších evropských zemích. WHO doporučuje porodníkům, aby rozhodnutí o jeho provedení velmi pečlivě zvažovali.
Císařský řez podle Velebila představuje zejména u prvorodiček riziko pro další těhotenství a porod. Počet těchto chirurgických zákroků se zvyšuje zejména v důsledku častějších vícečetných těhotenství a se změnou přístupu k porodu dítěte koncem pánevním. Existuje však i řada dalších zdravotních důvodů pro volbu císařského řezu.
O prioritách reprodukčního zdraví v Praze jednali členové poradního sboru WHO. Rozpracovávali stanoviska této celosvětové organizace na evropské podmínky. Zabývali se zejména mateřskou úmrtností a nemocností, problematikou nechtěných těhotenství i zajišťováním bezpečných podmínek pro umělé ukončení těhotenství. Jednali také o sexuálním a reprodukčním zdraví mladých lidí, domácím násilí a plánování rodiny v zemích s nízkým počtem narozených dětí. Poradní sbor mimo jiné doporučil, aby země s nízkou porodností neřešily tento problém omezením antikoncepce nebo restriktivními opatřeními.
Odborníci apelovali také na to, aby výsledky vědeckého výzkumu a analýz dat byly aplikovány do klinické praxe. Česko má rozsáhlé soubory dat a české centrum spolupracující s WHO se podle Velebila podílí na formulování doporučení Světové zdravotnické organizace.
V ČR roste počet novorozenců s porodní hmotností pod 2,5 kilogramu, což je skupina dětí, vystavená většímu riziku chorob v prenatálním období. V ČR existuje systém diferencované péče. To znamená, že vzájemně spolupracují porodnice poskytující základní péči s pracovišti intermediální péče a s perinatologickými centry, kde rodí 90 procent žen, jejichž děti jsou nějak ohroženy. Ještě na počátku 90. let zemřelo v době před narozením a těsně po něm deset z 1000 dětí. Nyní to jsou čtyři děti, což je podle odborníků velmi dobrý výsledek.
Zdroj: ČTK