Přeskočit na obsah

Církve uzavřely dohodu o duchovní péči ve zdravotnictví

Ve zdravotnických zařízeních už by mohli profesionálně působit nemocniční kaplani a s nimi dobrovolníci. Jejich vysílání do takové služby umožňuje dohoda o duchovní péči ve zdravotnictví uzavřená koncem loňského roku mezi katolickou Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví. Trpícím lidem v těžkých situacích se budou křesťané věnovat bez ohledu na rozdílnost jejich vyznání. Podobné dohody už církve úspěšně naplňují po řadu let při působení v armádě a vězeňství.

Nemocničním kaplanem je na plný úvazek zatím pouze evangelický farář Pavel Ruml, který už rok působí v pražské vojenské nemocnici ve Střešovicích. Přešel tam však z předchozí funkce vojenského kaplana.

Podle jednoho z koordinátorů péče Pavla Pokorného, českobratrského faráře, nebudou noví lidé církvemi do nemocnic vysláni na základě dohody zřejmě dříve, než se připraví prováděcí předpisy a uzavřou dohody se zdravotnickými zařízeními a než zájemci o tuto službu získají potřebné školení. To vše může trvat ještě i více než rok.

"Cílem je, aby nemocniční kaplani byli placeni zdravotnickým zařízením," řekl včera Pokorný. Pokud už někde, například ve Slezsku, faráři v nemocnicích působí, jsou pro tuto práci svou církví jen uvolněni a mají plat jako ostatní duchovní hrazen z rozpočtu ministerstva kultury; pro Česko to ale podle Pokorného není nejvhodnější model.

Nemocniční kaplan může poskytovat duchovní péči pacientům, personálu a návštěvníkům tam, kde zdravotnické zařízení uzavře se zástupci církví dohodu. Kaplan pak řídí práci dobrovolníků a zajišťuje také kontakt s duchovními ostatních církví podle přání pacienta.

Osoby vyslané církvemi do služby nemocničních kaplanů nebo dobrovolníků musí splňovat určité kvalifikační předpoklady a dodržovat etický kodex, který je součástí již podepsané dohody.

Kaplan musí mít mimo jiné dokončené teologické vzdělání a kurzy pastorační péče a krizové intervence a musí se orientovat v organizaci a právním zázemí zdravotní a sociální péče i ve zdravotnických oborech.

Katolická teologická fakulta chystá podle Pokorného kurz pro dobrovolníky, evangelická fakulta získala grant na úvodní kurz pro profesionály. Českým evangelíkům také nabídla pomoc bádenská luterská církev; školení zájemců by se podle Pokorného mohlo konat v Německu i v Praze. "V cizině další vzdělávání pokračuje i během práce," uvedl.

Spirituální péče znamená doprovázet člověka z pozice věřících křesťanů, ale s ohledem na jeho osobní přesvědčení v jeho obtížích, nemoci, utrpení či umírání a pomáhat mu k lidsky důstojnému zvládnutí jeho životní situace včetně smrti. Kaplani a dobrovolníci zprostředkovávají lidem, o něž pečují, zdroje víry, kulturní hodnoty i podporu společenství, ale chápou svou službu tak, že nemá prvotně sloužit evangelizaci.

Církve už delší dobu uvažují o zřízení "prostoru ticha", kaple, v pražské motolské nemocnici. Mohla by tam být možná už letos. Loni na podzim také začala opět sloužit kaple ve Vinohradské nemocnici, v době komunistického režimu zrušená a zdevastovaná.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…