Přeskočit na obsah

Čína se snaží napravit pověst pošramocenou pančovanými výrobky

Celosvětová ztráta důvěryhodnosti hrozí Číně, pokud co nejrychleji nevyřeší problémy s kvalitou svých potravin, léků a dalších výrobků. Napsal to dnes čínský list China Daily v jednom z výjimečných případů, kdy Čína přiznala obavy z dopadu série zdravotních poplachů kvůli pančovaným výrobkům.

Nedostačující čínská ochrana spotřebitelů přilákala celosvětovou pozornost poté, co se špatně označené chemické látky dostaly do sirupu proti kašli v Panamě a potravy pro domácí mazlíčky ve Spojených státech.

Stahovat z prodejních pultů bylo nutné širokou škálu výrobků od zubní pasty až po hračky. Po požití léku kontaminovaného v Číně vyrobeným toxinem v Panamě v loňském roce zemřelo 83 lidí a jejich počet podle panamských oficiálních činitelů zřejmě ještě poroste.

Při jednom z posledních případů americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) rozhodl, že nepovolí dovoz čínských mořských živočichů pěstovaných na farmách, pokud dodavatelé nebudou schopni prokázat, že jejich dodávky neobsahují škodlivé látky.

"Problémy s bezpečností potravin mnohokrát zastavily dodávky čínských zemědělských produktů a potravin na mezinárodní trh a poškodily naši národní důvěryhodnost," říká Sun Sien-ce, ředitel pro bezpečnost potravin čínského státního úřadu pro potraviny a léky. "Naše země prochází obdobím vysokého rizika, pokud jde o bezpečnost potravin," dodal na víkendovém semináři, z nějž list China Daily cituje.

Snahy vyřešit tyto problémy maří nezodpovědní a lhostejní oficiální činitelé a společnosti, soudí oficiální představitelé. V některých oblastech neexistuje odpovídající kontrola kvality produktů, někteří výrobci léků riskují, v případě problémů váhají a řeší situaci ve stylu počkáme a uvidíme.

V uplynulém roce odebraly čínské kontrolní úřady oprávnění k produkci pěti výrobcům léků a 128 výrobcům dalšího zboží. Mezi uzavřenými firmami je i farmaceutická společnost Qiqihar No.2 - o licenci přišla poté, co po požití jejích léků zemřelo jedenáct lidí.

Čína se zároveň snaží postupovat tvrdě proti činitelům, kteří jsou do skandálů s bezpečností léčiv zapojeni. Letos v květnu byl odsouzen k smrti bývalý šéf kontrolního úřadu, když se zjistilo, že bral úplatky.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…