Chystá se aktualizace národního diabetologického programu
Posílí prevenci, včasné vyhledávání i léčbu, která předchází komplikacím. Roční vydání na diabetika s komplikacemi totiž jsou třikrát vyšší než na diabetika bez komplikací.
Tři čtvrtiny diabetiků zemřou na infarkt nebo mrtvici. Diabetik také může oslepnout, zkolabují mu ledviny. Cukrovka je nejčastějším důvodem amputace nohou. Zabránit těmto pohromám je podle šéfa Diabetické asociace profesora Milana Kvapila smyslem léčby diabetu.
Statistici evidují v Česku na 800.000 diabetiků. V naprosté většině jde o cukrovku druhého typu, která úzce souvisí s životním stylem. Lékaři odhadují, že dalších čtvrt milionu lidí o svém onemocnění neví. Cukrovka sama o sobě nebolí a pacienty dlouho nijak nezatěžuje.
"Diabetes se dá léčit - a čím dříve a intenzivněji tomu je, tím spíše se oddálí komplikace, případně se jejich vzniku zabrání zcela," řekl ČTK profesor. Očekávaná délka života diabetiků druhého typu je kratší o deset let než u zdravých lidí. Při správné léčbě mají naději na podobně dlouhý život jako zbytek populace.
Pokud bude diabetiků přibývat podobným tempem jako dosud, bude v roce 2035 postižen touto nemocí každý desátý občan ČR. Cukrovka bývala tradičně nemocí vyššího věku, nyní ale přibývá pacientů ve středním věku. "Změna životosprávy, tedy zdravá strava a přiměřený pohyb mohou významně snížit počet nových případů, nebo alespoň vznik cukrovky oddálit," shrnul profesor.
ČTK nam
Zdroj: ČTK