Přeskočit na obsah

Chudoba: Nové vedení ČLeK by mělo jednat s MZ o příjmech lékáren

Jedním z hlavních úkolů nového vedení České lékárnické komory (ČLeK) bude jednání s ministerstvem zdravotnictví o příjmech lékáren. Podle prezidenta Lubomíra Chudoby, jenž svou funkci v čele stavovské organizace obhájil, by měl stát pamatovat na všechny lékařské odbornosti, což se prý neděje.

Chudoba řekl, že odměňování lékáren, zejména těch nejmenších, je v posledních letech velmi špatné. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) podle něj slíbil, že bude pamatovat na všechny kategorie zdravotnických pracovníků, což se ale podle Chudoby nestalo a lékárníci jako jediní nedostali ani korunu.

"Takže jsme začali jednat nově s pojišťovnami i s ministerstvem a jsem přesvědčen, že to bude jedno ze zásadních témat, ze zásadních úkolů tady ze sjezdu pro nové představenstvo, pro nové vedení komory, aby pro ten příští rok byli úspěšnější," uvedl na sjezdu lékárnické komory Chudoba.

Bývalý prezident komory Stanislav Havlíček míní, že závislost příjmů lékáren výhradně na ceně léčiv je dlouhodobě špatné řešení. "Potřebujeme po vzoru některých evropských zemí změnit způsob odměňování, odměnit lékárenskou práci bez ohledu na to, kolik stojí léčivý přípravek, protože naše práce je pořád stejně náročná a s dlouhodobým poklesem cen léčivých přípravků se pojí ztráta příjmů lékáren," upozornil Havlíček.

Podotkl, že když stát oznámí, že uspoří na léčivých přípravcích řádově dvě miliardy korun, tak čtvrtinu z této částky tvoří příjem lékáren, který je odměnou za lékárnickou práci. "Pokud stát šetří tím, že bere lékárnám příjmy, pak musí nastavit nějaký jiný kanál, kterými ty příjmy zase lékárnám vrátí," míní Havlíček.

Připomněl, že úhrady ze zdravotního pojištění na léky vydávané na lékařský předpis jsou jediným příjmem lékárenských zařízení, který mají z veřejných zdravotních rozpočtů. "A nelze do nekonečna osekávat jednu skupinu poskytovatelů zdravotní péče," prohlásil Havlíček.

Bývalému šéfovi komory by se zamlouvala například praxe, která je v Německu nebo Belgii, kde je za zpracování receptu stanovena fixní sazba. "Díky tomu se úroveň lékárenské péče zkvalitňuje a lékárny mají další prostor pro odborný růst," dodal.

ČTK

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…