Přeskočit na obsah

Chronické nemoci ledvin

Chronické onemocnění ledvin je poměrně časté, postihuje zhruba desetinu populace, polovina postižených má významně sníženou filtrační funkci ledvin. Mezi seniory ve věku nad 70 let má problémy již každý čtvrtý člověk. Veřejnost však nemoci ledvin podceňuje. Uvedl to přednosta Nefrologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Vladimír Tesař.

Postižení ledvin lze snadno zjistit vyšetřením moči. Měly by se mu podrobit zejména diabetici, lidé s vysokým tlakem, kuřáci a osoby ve věku nad 50 let. V moči se zjišťuje množství kreatinu a albuminu. Lze z ní vypočítat i stav filtrační funkce ledvin. Podle děkana 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáše Zimy praktičtí lékaři sice svým pacientům nechávají čas od času testovat moč, ale mnohdy při lehce zvýšené hodnotě kreatinu jim chybně tvrdí, že se nic závažného neděje, a údaj o filtrační funkci po laboratoři ani nepožadují.

Tesař uvedl, že i pacienti s mírně sníženou funkcí ledvin mají zvýšené riziko úmrtí na nemoci srdce a cév. Jestliže jsou léčeni léky ochraňujícími srdce, je efekt léčby velký. Dvěma procentům lidí s vysokým tlakem hrozí selhání ledvin. Poškození ledvin je častou komplikací cukrovky. Kuřákům ve srovnání s nekuřáky hrozí selhání ledvin dvakrát častěji.

Riziko zvyšuje i nedostatek tekutin. Škodí také dlouhodobé užívání analgetik. Nebezpečné mohou být podle Tesaře také zdánlivě neškodné bylinné směsi, zejména exotické výrobky obsahující čínské byliny.

V ČR žije téměř 8000 lidí, kteří musejí docházet na dialýzu nebo prodělali transplantaci. Úmrtnost dialyzovaných pacientů je přes veškerý pokrok medicíny velmi vysoká. Je to především tím, že pacienti jsou ve vysokém věku a už při zahájení léčby mají četná další onemocnění. Pokud mají nemocné srdce, přežije pět let jen desetina z nich.

Varující je, že pacienti jsou mnohdy diagnostikováni pozdě, až třetina dialýzovaných se o svém onemocnění dozvěděla, až když jejich ledviny začaly selhávat. Potíže signalizující chronické onemocnění jsou často velmi nespecifické, je to třeba jen únava, nechutenství či dušnost.

Dialýza je nákladná pro zdravotní pojišťovny, protože ročně zaplatí za jednoho pacienta více než jeden milion korun. Pro dialyzované je časově velmi náročná. Je třeba ji provádět jednou až třikrát týdně, většinou trvá čtyři až pět hodin.

Jana Svobodová a Květa Dvořáková docházejí na dialýzu řadu let. Uvedly, že je nejvíce trápí omezený příjem tekutin. Jejich množství závisí na tom, zda tělo dokáže vyprodukovat alespoň trochu moči. Zeleninu a ovoce nesmějí jíst vůbec, protože obsahuje draslík. Svobodová může denně vypít jen půl litru tekutin, a to i vedru. "Je to pro mě děs, protože pocit žízně zůstává. V létě mě zachraňuje, když můžu být v bazénu," řekla.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…