Přeskočit na obsah

Chrenkův útok na Slovensku vázne

Slovenská část skupiny Agel je po třech letech na trhu ve ztrátě. Zavře nemocnici, ztratila klienta, prodala podíl v pojišťovně.

Společnosti Agel, největší středoevropské soukromé firmě v oboru zdravotnictví, se zatím nedaří zopakovat na Slovensku úspěšnou expanzi, kterou má za sebou v Česku. Agel SK, slovenská dcera zdravotnického impéria ocelářského magnáta Tomáše Chrenka, zůstává po třech letech od vstupu na slovenský trh ve ztrátě. A místo plánovaného růstu část aktivit ztrácí.

Agel SK loni přišel o kontrolu nad druhou největší slovenskou zdravotní pojišťovnou Apollo, když její 51procentní podíl prodal konkurenční Pentě. Teď se chystá opustit nemocnici v Šale, jednu ze čtyř, jež na Slovensku provozuje. Důvod? Pojišťovny ústavu, jejž Agel SK řídí prostřednictvím neziskové společnosti Forlife, nechtějí proplácet zdravotní péči.

Šalu pojišťovny nechtějí

"Zdravotní pojišťovny neměly potřebu uzavřít s námi smlouvy. Mají je podepsané jinde, asi 15 kilometrů od Šaly leží Galanta, do Nových Zámků také není daleko," vysvětluje Milan Leckéši, šéf Agelu SK.

Nemocnici tak zřejmě čeká uzavření. "Pokud pojišťovny postoj nezmění - a já mám informace, že se tak nestane - nemá pak pro nás smysl Šalu provozovat," říká Leckéši.

Pod Forlife, jež řídí šalskou nemocnici, patří i nemocnice v Komárně. Podle zdrojů ze zdravotnických kruhů má Agel SK problémy i tady. "Vše nasvědčuje, že i z této nemocnice chce Agel vycouvat, jedná s možnými investory," řekl HN zdroj informovaný o situaci v Komárně.

Leckéši to ale vylučuje. "Komárno jsme tak jako ostatní nemocnice na Slovensku přebírali s velkými dluhy, výsledky se za poslední rok výrazně zlepšily. Má velký potenciál, odchod neplánujeme," říká.

Neziskovka Forlife, která nemocnice provozuje, prodělala za rok 2008 přes 11 milionů korun a zdroje z trhu mluví o její vysoké zadluženosti. Loňské výsledky Forlife nejsou dosud známy. Leckéši řekl, že ztráta Forlife za loňský rok bude v porovnání s předloňským rokem pouze dvacetiprocentní, zadluženost je podle něho možné postupně řešit.

"Je to otázka splátkových kalendářů, dohod s jednotlivými firmami. Nemocnice musejí fungovat ekonomicky, proto je třeba naše nemocnice na Slovensku restrukturalizovat a zavést osvědčené metody řízení, které už fungují na Moravě a v Česku," uvedl.

Kromě nemocnic řízených přes Forlife provozuje Agel SK ještě nemocnice v Levoči a v Krompachách. Také ty jsou stále ztrátové, podle Leckéšiho se však jejich propad během loňského roku snížil.

Ztráta Volkswagenu

Další aktivitou Agelu na Slovensku je firma Medi Relax M+M, která nabízí podnikům pracovní zdravotnickou službu, tedy pracovní lékařství a preventivní péči pro zaměstnance.

Hlavním klientem Medi Relaxu byl donedávna bratislavský Volkswagen. O zakázku v hodnotě několika desítek tisíc eur však Agel přišel. Výběrové řízení na další období vyhrál konkurenční LaSalus.

"Medi Relax se soutěže zúčastnil s reálnou nabídkou cen, které jsme navrhli po více než dvouleté zkušenosti s tímto klientem. Za nižší cenu by pro nás byly dodávky ztrátové," vysvětluje neúspěch v tendru mluvčí Agelu SK Andrea Haščíková.

Podle Leckéšiho si Medi Relax našel náhradou už jiné klienty, zatím je ale nechce jmenovat. Leckéši je přesvědčen, že se slovenská část Agelu během letošního roku začne obracet k ziskům a její nejvíce zadlužené části přinesou profit nejpozději v roce 2011, pokud se ovšem, jak ředitel zdůrazňuje, "nezmění vstupy."

Zatímco jsou slovenské výsledky Agelu prozatím rozpačité, v Česku je Chrenkovo impérium podle posledních dostupných informací úspěšné. Skupina Agel vytvořila v roce 2008 při šestnáctimiliardovém obratu zhruba 400 milionový zisk.

Loňské výsledky ani trend hospodaření nechce mluvčí Agelu Radka Baková zatím komentovat, skupině se však podle všeho stále daří.

Loni sice uskupení přišlo o vlastní zdravotní pojišťovnu Agel, která se sloučila s Hutnickou zaměstnaneckou a poté i s Českou národní zdravotní pojišťovnou v obří Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnu, trojku na trhu. Ve správní radě si ale Agel stále udržuje vliv, což je pro něj klíčové.

Kromě toho zastřešuje přes tři desítky zdravotnických zařízení, do nichž plynou peníze ze zdravotního pojištění.

Patří mu síť lékáren a firma Martek Medical, která do nemocnic dodává zdravotnický materiál a přístroje. Skupina si tak udržuje kontrolu nad celým tokem peněz ve zdravotnictví.

Nakolik se podaří tento model zopakovat na Slovensku, není zatím jasné.

HN, Petra Jamrichová

Chrenkova říše

Třinecké železárny
Chrenek je nejznámějším ze čtyř akcionářů hutí, jež předloni vydělaly 1,2 mld. Kč čistého zisku. Loňské výsledky nejsou známy.

Agel
S lékařem Martinem Polachem ovládá skupinu Agel (předloňské tržby 16 mld. Kč), jíž patří nemocnice, ambulance a prodejci zdravotnického materiálu a léků.

Filmová studia Barrandov
Třinecké železárny kontrolují barrandovská filmová studia a TV Barrandov.

Moravia Energo
Vstup do energetiky Chrenkovi nevyšel. Obchodník s elektřinou Moravia Energo, jehož spoluvlastnil, loni zkrachoval s dluhy přes 4,6 miliardy korun.

Zdroj: HN

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…