Přeskočit na obsah

Chrenek chtěl další fúzi. Zatím narazil na odpor

Ta zpráva vyvolala nevoli - vedení OKD (Zdeněk Bakala) a Třineckých železáren (Tomáš Chrenek) plánují spojení České průmyslové zdravotní pojišťovny s Revírní bratrskou pokladnou. Rozpínající se Česká průmyslová zdravotní pojišťovna tak hodlá převzít úspěšnou pojišťovnu a ještě víc posílit své postavení v regionu Moravy a Slezska.

Revírní bratrská pokladna - „bohatá nevěsta“

RBP je největší regionální zaměstnaneckou zdravotní pojišťovnou v ČR. Zatímco Česká průmyslová zdravotní pojišťovna má 1,2 miliónu pojištěnců a přebytky téměř 3 miliardy Kč, RBP má jen 431 tis  pojištěnců a přebytků 1,7 miliard Kč. Spojení ČPZP s Revírní bratrskou pokladnou by tedy bylo výhodné pouze pro průmyslovou pojišťovnu.

Vedení revírní pojišťovny takovou fúzi rozhodně odmítlo: „Revírní bratrská pokladna má v přepočtu na jednoho pojištěnce zdaleka nejvyšší zůstatky na základním fondu zdravotního pojištění. Sloučením s méně úspěšnou pojišťovnou by nutně došlo k rozmělnění těchto prostředků ke škodě naší klientely,“ uvedl pro Medical Tribune mluvčí pojišťovny Jan Vomela.

Vedení firem OKD a Třineckých železáren svůj záměr sloučení pojišťoven zdůvodnila krizí v těžebním průmyslu. „Ceny uhlí dlouhodobě klesají, na obzoru jsou spíše útlumové programy. Zajištění zdravotních služeb se jeví jako jeden z nejvýznamnějších pilířů sociálního smíru…Zúčastněné strany se rozhodly prosadit záměr na vybudování silné a finančně stabilní zdravotní pojišťovny, která bude zajišťovat poskytování zdravotních služeb pro stávající a bývalé zaměstnance průmyslových podniků,“ uvádí Memorandum o spolupráci.

Autoři memoranda připsali pod dokument mimo jiné také jména hejtmanů Moravskoslezského a Zlínského kraje. A to bez jejich vědomí.

„Nikdo se mnou o plánovaném propojení pojišťoven nemluvil. Rozhodně s tím nesouhlasím a nikdy bych takové memorandum nepodepsal. Informace v tomto dokumentu jsou účelové – zdůvodňovat potřebu sloučení pojišťoven krizí v těžebním průmyslu, je absurdní,“ uvedl Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje pro MT.

Podobný postoj má podle něj také zlínský hejtman Stanislav Mišák.  Potvrdila to mluvčí kraje Renata Škrobálková: „K otázce slučování pojišťoven vydalo krajské zastupitelstvo nesouhlasné stanovisko.“

Argumenty OKD, že chce zabránit negativním dopadům útlumu hornictví na pojištěnce Revírní bratrské, jsou podle mluvčího pojišťovny absurdní. „Z celkového počtu 431 tisíc pojištěnců RBP je aktuálně jenom 9 tisíc zaměstnanců OKD. Pokud jde o dopady útlumu hornictví, jsou naprosto stejnou hrozbou pro všechny zdravotní pojišťovny. V systému veřejného zdravotního pojištění se totiž všechny prostředky pojistného stoprocentně přerozdělují, především podle věkových kategorií registrovaných pojištěnců. Kdyby tak OKD již do systému neodvedlo jedinou korunu, dotkne se to každé pojišťovny zhruba podle jejího podílu na trhu, tj. RBP cca ze 4 %, ale např. VZP ze 60 % výpadku neodvedených prostředků,“ poznamenává Jan Vomela.

Poslanec: O slučování nemohou rozhodovat oligarchové

Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka upozorňuje, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna  už i v minulosti přebírala pojišťovny, které na tom byly finančně dobře: „Zatím si vždycky vybrala finančně velmi zdravé pojišťovny s velkými přebytky, které jí umožňují nadstandardní financování zdravotních služeb, především v zařízeních řetězce Agel, na což poukázal i NKÚ,“ uvedl poslanec, který je zároveň předsedou podvýboru pro ekonomiku ve zdravotnictví.

Proti slučování ZP Agel, Hutnické zaměstnanecké pojišťovny, České národní zdravotní pojišťovny a proti „rozpínání“ nástupnické ČPZP vystupoval Ludvík Hovorka již dříve,

Před třemi lety ČPZP fúzovala po účelové změně zákona se zdravotní pojišťovnou Metal Aliance. Díky tomuto spojení má průmyslová pojišťovna nyní zhruba 1.2 miliony pojištěnců a je téměř stejně velká jako Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

„Slučováním pojišťoven získala ČPZP z přebytků hospodaření slučovaných pojišťoven přes  5 miliard Kč. A Revírní bratrská má opět volné finanční prostředky ve výši 1,7 mld. korun. Případné sloučení poškodí pojištěnce Revírní bratrské a sekundárně systém zdravotního pojištění. Posílení ČPZP by posílilo její dominantní postavení v regionu severní a střední Moravy. Sloučení není ve veřejném zájmu,“ upozorňuje poslanec Hovorka.

Otázka slučování pojišťoven je přitom upravena v koaliční smlouvě, která říká, že„případné snížení počtu ZP bude realizováno až po projednání a se souhlasem koaličních stran.“

Pokud by chtěl fúzi posvětit ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD, musel by počítat s odporem koaličních partnerů. Proti se vyjádřilo nejen ministerstvo financí v čele s Andrejem Babišem (ANO), ale také další koaliční partner. „KDU - CŠL v souladu s vládní koaliční smlouvou žádá o koaliční jednání v této záležitosti a zastavení všech kroků vedoucích ke slučování zdravotních pojišťoven,“ uvedla strana v tiskovém prohlášení.

Sloučení se zatím nekoná

Původně měla správní rada Revírní bratrské poklady jednat o návrhu již 5. března. Autoři návrhu se ale zřejmě zalekli nevole veřejnosti, a proto od původního záměru upustili.

„Debaty o možném spojení obou pojišťoven probíhají již několik let mezi významnými podnikatelskými společnostmi v regionu…Nicméně po řadě jednání bylo rozhodnuto, že realizace daného záměru není v současnosti na pořadu dne. To nijak nevylučuje možnost se k němu v budoucnu vrátit,“ odpověděla na dotaz Medical Tribune předsedkyně správní rady Revírní bratrské pojišťovny Jarmila Ivánková, která fúzi dosud prosazovala. Ivánková je zároveň finanční ředitelkou OKD.

Odpůrci fúze ale poukazují, že záměr mohou těžaři a oceláři prosazovat dál. „Možná, že to jenom odsunou o pár týdnů, než „přesvědčí“ nadpoloviční počet členů správní rady," upozorňuje poslanec Hovorka.

Iva Bezděková, www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…