Chebský starosta asi na protest odstoupí z dozorčí rady nemocnice
Chebský starosta Jan Svoboda zvažuje odstoupení z funkce člena dozorčí rady Karlovarské krajské nemocnice, a.s. (KKN). Stejně jako celé vedení města považuje kroky KKN v nemocnici v Chebu za nekoncepční. Podle něj by mohly způsobit omezení zdravotní péče pro obyvatele Chebska. "Odstoupení z dozorčí rady umožní vyvarovat se střetu zájmů a intenzivněji hájit nemocnici v Chebu," řekl dnes novinářům.
Svoboda tak reagoval na to, že od 1. září přestalo v Chebu působit lůžkové oddělení neurologie a všichni pacienti jsou převáženi do Sokolova. Kraj sice chtěl neurologii v Chebu zrušit, ale až od ledna.
"Odešli tři nespokojení lékaři, ne ale ze dne na den, ale všichni ohlášeně. Vedení krajské nemocnice tak mělo čas zajistit náhradu. To ale nedokázalo. Přitom hejtman před vznikem akciové společnosti ujišťoval, že umožní například záskok lékařů na odděleních, kde budou lékaři chybět," připomněl Svoboda. Jeho rezignace na funkci v dozorčí radě KKN je další článkem stupňující se nespokojenosti lidí zejména z Chebska s prováděnou optimalizací, která v první fázi přinese snížení počtu akutních lůžek asi o 11 procent.
Ačkoli reformu krajského zdravotnictví na kraji připravuje ODS s podporou ČSSD, i uvnitř ODS nepanuje shoda. Svoboda, sám člen ODS, stojí například za usnesením místní rady ODS v Chebu, která požaduje vytvoření zdravotnické koncepce postavené na bipolaritě nemocnic v Chebu a Karlových Varech. "Je přeci logické, že pokud má neurologie být jen ve dvou nemocnicích, tak geograficky by to měly být Karlovy Vary a Cheb, nikoli Sokolov," míní Svoboda.
Získat větší podporu v ODS pro jeho stanovisko ale bude podle něj těžké. "Je jasné, že lidé z měst, kde k redukci dojde, budou nespokojeni. V ODS dokonce zní i hlasy, že jsou zbytečné obě nemocnice, chebská i sokolovská a měla by zůstat jen ta karlovarská," řekl dnes ČTK starosta Sokolova Karel Jakobec.
Vedení KKN svolalo na čtvrtek tiskovou konferenci, kde chce objasnit, jak hodlá zachovat neurologickou péči v kraji. Hejtman Josef Pavel se dnes k problému vyjádřil v otevřeném dopise obyvatelce Skalné Barboře Huttové, která se také obává, že zejména Ašsko bude téměř bez zdravotních služeb.
"Rozumím tomu, že každá taková změna ve zdravotnictví vyvolá mnoho vášní a protestů. Sám bych byl nejradši, kdyby se do nemocnice v Chebu hlásili odborně způsobilí lékaři a byli schopni zajistit pro občany Karlovarského kraje péči na nejvyšší úrovni. Pak bychom podobnou situaci nemuseli vůbec řešit. Skutečnost je však taková, že lékařů je v České republice dlouhodobě nedostatek, mnozí z nich odcházejí i do zahraničí," uvádí hejtman.
"Oddělení neurologie v Chebu fungovalo v uplynulých letech dlouhodobě v režimu výjimky, neboť nemělo dostatek kvalifikovaných neurologů. Jejich nedostatek se nepodařilo řešit ani zvýšením platů lékařů," uvedl. "Za daleko důležitější než dojíždění na návštěvu považuji, aby se pacient co nejlépe uzdravil a zotavil, a co nejdříve vrátil mezi své blízké. A to je v současných podmínkách možno zajistit pouze tímto způsobem, jakkoliv vyvolal protesty chebských politiků a samozřejmě i některých lékařů chebské nemocnice," uvedl Pavel.
Zdroj: ČTK