Přeskočit na obsah

Chci vyšší platovou třídu. Mám na ni nárok?

Po gymnáziu jsem vystudovala bakalářský studijní obor porodní asistentka na LF v Brně, poté jsem nastoupila na Pedagogickou fakultu na magisterský obor Učitelství sociálních a zdravotnických předmětů pro střední odb.školy.

Pracovala jsem na gyn.odd. v 10. platové třídě (od r.2007). Po dvouleté mateřské dovolené jsem se vrátila do práce. Nyní pracuji na gyn.op.sále. Po návratu z MD mi byla snížena platová třída na 9. Důvod - návrat po MD.

10.plat.třídu mi slíbili po zapracování, ale nemohou mi zaručit za jak dlouho to bude. Mají na to právo?

A druhý dotaz: na op.sálech mají sestry 11.platovou třídu. Ovšem mi bylo sděleno od vrchní sestry, že já 11.platovou třídu nedostanu, protože nemám specializaci Instrumentování na OS, přitom prý si tuto specializaci nemusím dodělávat, můžu na OS pracovat i tak. Opravdu jako porodní asistentka bakalářka nemohu dostat 11 platovou třídu? Jaké jsou nyní podmínky specializace?

Odpovídá Mgr. Jiří Knott, odborný útvar Ministerstva zdravotnictví ČR

Nově nastupující porodní asistentky se v převážné většině případů zařazují do 9. platové třídy. Zaměstnavatel totiž jejich schopnosti dosud nezná, případně neví, do jaké míry ztratily své pracovní návyky, a tato třída je podle platného katalogu prací vyhrazena pro poskytování ošetřovatelské péče v porodní asistenci pod odborným dohledem.

V 10. platové třídě je zařazeno poskytování, případně zajišťování této péče bez odborného dohledu, a přeřazení asistentky do této třídy závisí na výsledcích jejího zapracování, existenci osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, a na organizaci práce na příslušném oddělení.

Výkon činností zařazených do 11. platové třídy a tím i přiznání této třídy jsou pak podmíněny dosažením specializované způsobilosti. Podmínky pro získání této způsobilosti jsou stanoveny v § 56 zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), v platném znění.

Specializační vzdělávání porodní asistentky probíhá podle nařízení vlády č. 31/2010 Sb., o oborech specializačního vzdělávání a označení odbornosti zdravotnických pracovníků se specializovanou způsobilostí, a to v oborech intenzivní péče v porodní asistenci, perioperační péče v gynekologii a porodnictví a komunitní péče v porodní asistenci.

www.tribune.cz

Zdroj: MZ

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…