Přeskočit na obsah

Chci se vrátit do zdravotnictví, jakou platovou třídu dostanu?

Odpovídá Mgr. Jiří Knott, odborný útvar Ministerstva zdravotnictví ČR.

Nárok na zařazení do konkrétní platové třídy z dosažené kvalifikace ani z odborné způsobilosti zaměstnance dovodit nelze. O zařazení zaměstnance do platové třídy rozhoduje podle § 123 zákoníku práce a § 3 nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, v platném znění, zaměstnavatel.

Pro zařazení je rozhodující druh práce sjednaný v pracovní smlouvě a v jeho rámci zaměstnavatelem požadovaná nejnáročnější práce, vymezená zpravidla v pracovní náplni, a její porovnání s příklady obsaženými v katalogu prací, což v případě všeobecné sestry znamená zařazení do 9., 10. 11., nebo 12. platové třídy.

S ohledem na to, že jste dosáhla specializované způsobilosti, je Vaše zařazení do 9. platové třídy, ve které jsou zařazeny nejjednodušší činnosti sestry konané pod odborným dohledem, vysoce nepravděpodobné. V úvahu proto přichází zařazení nejméně do 10. platové třídy. Pokud po Vás bude zaměstnavatel požadovat výkon činností odpovídajících Vaší specializované způsobilosti a bude po Vás od počátku požadovat práci bez odborného dohledu, měla byste být zařazena do 11. platové třídy.

Pro určení platového stupně Vám zaměstnavatel započte

a)    plně dobu praxe v oboru požadované práce, a

b)    v plném rozsahu, nejvýše však celkovém rozsahu 6 let, dobu skutečného čerpání mateřské dovolené platné v době této péče podle zvláštního právního předpisu.

S ohledem na to, že pro výkon činností ve všech v úvahu přicházejících platových třídách je požadováno vyšší než středoškolské vzdělání, Vám však od takto vypočtené praxe zaměstnavatel odečte při zařazení do 9. platové třídy dobu 2 roků, a při zařazení do 10. platové třídy dobu 3 let a při zařazení do 11. a vyšší platové třídy dobu 5 let.

To však platí jen v případě, kdy bude zaměstnavatelem příspěvková organizace. U zaměstnavatele podnikatelského charakteru, tj. např. v akciové společnosti nebo ve společnosti s ručením omezeným, se mzda sjednává v kolektivní smlouvě, pracovní smlouvě nebo jiné smlouvě, popřípadě ji zaměstnavatel stanoví vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem. Zaměstnavatel je v tomto případě omezen jen zásadou stejné mzdy za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty a výší minimální nebo zaručené mzdy.

www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…