Chceme sanitáře. Ale nemáme nárok
Pracuji jako zdravotní sestra na ortopedickém oddělení. Naše stanice ma 21 standartnich lůžek a 8 lůžek pooperační péče. Společně s námi sestrami zde pracuje 1 sanitář. Ve všední dny pracuje od 6.30-15 hod.a k tomu jeden víkend dvanáctky. Vzhledem k náročnosti práce jsme opakovaně dotazovaly vrchní sestru a vedoucího lékaře oddělení, zda by nebylo možné zajistit to personálně tak, abychom měli ve službách sanitáře každý den. Bylo nám řečeno, že nemáme nárok, že na to nejsou tabulky. Podotýkam, že se jedná o fakultní nemocnici. Má vedení pravdu, nebo se jen šetří na nesprávném místě?
Odpovídá Mgr. Miloš Máca, právník se zaměřením na medicínské právo.
Zkusím odpověď co nejvíce zestručnit, neboť citovat si zde všechny výčty a vzorce by bylo rozsáhlé a komplikované. Podle Přílohy č. 3, části II., bodu 1.1.1. vyhlášky č. 99/2012 Sb. je u akutní péče standardní personální zabezpečení chirurgických oborů (kam dle textu vyhlášky spadá i ortopedie) je následující:
a) lékař se specializovanou popřípadě zvláštní odbornou způsobilostí v příslušném oboru 2,0 úvazku,
b) lékař s odbornou způsobilostí 2,0 úvazku, z toho 1,0 s certifikátem,
c) všeobecná sestra se specializovanou způsobilostí v oboru bez dohledu 1,0 úvazku,
d) všeobecná sestra bez dohledu a všeobecná sestra nebo zdravotnický asistent celkem 8,5 úvazku a
e) sanitář nebo ošetřovatel 4,0 úvazku.
Uvedené počty platí pro 30 lůžek, Vy uvádíte 21 standardních akutních lůžek. Pro přepočet na menší počet lůžek než je 30 se u nelékařských zdravotnických pracovníků užije vzorce v části I. odst. 6, který počet úvazků poměrně krátí, v tomto případě vychází počet úvazků sanitáře či ošetřovatele na 2,91 úvazku.
U následné lůžkové péče je uveden počet úvazků sanitáře nebo ošetřovatele na 30 lůžek v počtu 3,5. Dle stejných pravidel přepočtu na 8 lůžek vychází počet úvazků zhruba stejně, neboť při stavu pod 20 lůžek se pro výpočet použije právě číslo 20.
Tolik pokud jde o denní služby.
Co se týče nočních a víkendových služeb, část I. odst. 9 a 11 odkazuje na nelékařské zdravotnické pracovníky vyjmenované výše, zároveň však uvádí, že postačí minimálně jeden nelékařský zdravotnický pracovník způsobilý k výkonu povolání bez odborného dohledu pro pacienty na 40 lůžkách. Je-li tedy noční či víkendová služba obsazena např. jednou způsobilou zdravotní sestrou, vyhláška pro tyto noční služby sanitáře dále nepožaduje.
Z toho mi tedy vychází, že matematicky jsou počty dle personální vyhlášky č. 99/2012 Sb. dodrženy. Ale již jsem zde několikrát zdůraznil, že jde pouze o minimální počty, jejichž pouhé matematické splnění ještě nemusí pro zaměstnavatele automaticky znamenat, že dodržel právní předpis. Nelze totiž opomenout hlavní generální ustanovení v Příloze č. 3 části I. odst. 1, které mj. uvádí, že zabezpečení zdravotnickými pracovníky a jinými odbornými pracovníky nad rámec stanovených požadavků závisí na druhu a objemu poskytované zdravotní péče, oboru a spektru prováděných výkonů a činností tak, aby byla zajištěna kvalita, bezpečí a dostupnost zdravotní péče. Toto je hlavní zásada, ze které musí zaměstnavatel vycházet.
Tudíž, máte-li za to, že Váš zaměstnavatel matematické počty sice splňuje, ale stále tím není zajištěna kvalita, bezpečí a dostupnost zdravotní péče, neboť konkrétní situace na Vašem konkrétním pracovišti žádá počty vyšší, doporučuji na toto zaměstnavatele písemně upozornit, na kopii upozornění si nechte dát razítko podatelny s datem přijetí. Tím splníte prevenční povinnost dle zákoníku práce a došlo-li by k situaci, že bude nutno řešit právní odpovědnost za škodu, která vznikla nedostatečným počtem zdravotnických pracovníků ve službě, bude za věc odpovědný primárně zaměstnavatel.
V podrobnostech odkazuji na text Přílohy č. 3 vyhlášky č. 99/2012 Sb., dostupný např. na webových stránkách České lékařské komory.
www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz