Přeskočit na obsah

Chceme plán služeb předložit dřív

DOTAZ: Jsem zdravotní sestra. Pracuji v Domově pro seniory. Byl u nás zaveden tzv."Dlouhodobý plán služeb".Prosím o odpověď - (když už byl zaveden) kdy by nám jako zaměstnancům, měl být tento plán předložen k nahlédnutí, abychom si mohli rozpisu služeb mohly naplánovat dovolenou či lékaře? A potom ještě jeden dotaz. jak dlouho před začátkem nového měsíce bychom měly dostat rozpis služeb v následujícím měsíci? A když ho dostaneme 5 dnů před začátkem měsíce, můžeme se nějak bránit? Připadá nám to dost pozdě vzhledem k objednání k lékaři nebo návštěvu lékaře s dítětem. Neustále totiž řešíme problém návštěvy lékaře v den, kdy máme zrovna naplánovanou denní službu. V tom případě je na pracovišti o jednu pracovní sílu méně většinou bez náhrady. Toto se logicky nezamlouvá sestrám sloužícím zrovna na dané službě. Má na to zaměstnavatel právo?

 

  Odpovídá advokát Mgr. Zoltán Duna

Rozvržení pracovní doby je právem a zároveň odpovědností zaměstnavatele, při jejím rozvrhování však musí dodržovat zákonná kritéria. Jedním z těchto kritérií je též povinnost zaměstnavatele vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení (§ 84 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce).

Určuje-li Vám tedy zaměstnavatel pracovní dobu na základě tzv. dlouhodobého plánu služeb (vnitřní předpis), je to v pořádku, měl by Vás však s tímto plánem seznámit nejpozději 2 týdny před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvrhována (jde-li o měsíční plán služeb, tak vždy 2 týdny před počátkem měsíce, na který jsou služby rozvrhovány). Nejste-li se zaměstnavatelem dohodnuty jinak, popř. nemá žádné jiné podmínky pro určování rozpisu služeb stanoveny v pracovní smlouvě, je Vám rozpis služeb zaměstnavatelem předkládán opožděně. Doporučuji proto zaměstnavatele na tuto jeho povinnost upozornit a v případě, že nezjedná nápravu, můžete podat anonymní podnět na Inspektorát práce, který může zaměstnavateli za porušení této povinnosti uložit peněžitou sankci (pokutu).

 www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…