Cestování za zdravotní péčí do ciziny se v EU možná zjednoduší
Lidé z jedné země Evropské unie by v budoucnu mohli mít snazší přístup ke zdravotní péči v dalších státech "sedmadvacítky". Jezdit by tam mohli třeba kvůli tomu, že by tam určitý zákrok byl proveden rychleji než u nich, že by to mohlo být levnější či kvůli tomu, že je tamní zařízení považováno za lepší. Možnosti přeshraniční péče existují už i nyní, ale Evropská komise pracuje na návrzích, které by měly projasnit stávající pravidla a dát jim ucelenější charakter.
Otázkou však je, jak bude výkonný orgán EU se svými nápady úspěšný. Původně totiž s návrhem směrnice měl přijít už před Vánocemi, ale nakonec to odložil na letošek. Oficiálně to bylo zdůvodňováno nakupením různých projektů před koncem roku. Objevily se ale i hlasy, podle nichž je předseda komise José Barroso "pozdržel" kvůli odporu některých europoslanců.
Za lékařskou péčí do zahraničí se souhlasem pojišťoven se jezdí například v případech, kdy lidé nemohou podstoupit zákrok ve své domovině kvůli tomu, že tam na to nejsou adekvátní přístroje či experti. Vedle toho existují i lidé, kteří do zahraničí vyjíždějí či by chtěli vyjet, protože by tam nemuseli tak dlouho být na čekacích seznamech či protože by to tam pro ně bylo levnější.
Podle různých rozhodnutí Evropského soudního dvora mají unijní občané právo, aby jim bylo ošetření v zahraničí uhrazeno ve stejné výši, za jakou by podstoupili zákrok doma. Avšak pravidla pro naplňování tohoto principu nejsou zcela jasná a průhledná, a proto je chce komise zpřehlednit.
Myšlenka, že by už za několik let lidé takto "bez potíží" mohli vyjíždět do zahraničí, se však v některých zemích, například v Británii, nesetkala s úplně vřelým přijetím. Londýn se obává, že by to mohlo vést k podkopání jeho zdravotního systému, který je zdarma, avšak lidé tam na příslušné ošetření čekají dlouho. Kritika pak zazněla i od některých europoslanců, zejména pak ze socialistického tábora. Ti také to, že se komise rozhodla s předložením návrhů posečkat a znovu je zvážit, uvítali.
Podle toho, co proniklo do médií, počítala komise s tím, že by jednotlivé členské státy měly určité nástroje, s jejichž pomocí by mohly situaci "korigovat". Podle agentury AFP konkrétně zmínila třeba možnost, že by země, odkud pacient pochází, mohla zavést jakýsi systém předčasné autorizace pro takové případy. Musela by však mít důkazy, že její zdravotní systém je ohrožen.
Zdroj: ČTK