Přeskočit na obsah

Čeští vojáci na Slovensko možná nepojedou, rýsuje se dohoda

"Zatím to na našich plánech nic nemění. Pokud ale stáhnou své požadavky, čeští lékaři nikam nepojedou," řekl ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Situace se podle něj vyjasní zřejmě na sobotní dopolední schůzce v Bratislavě.
Vláda rozhodla, že na Slovensko vyšle 11 chirurgů, deset anesteziologů, dva traumatology a dva internisty. Dále pak rentgenology, psychiatry a jednoho urologa. Působit mají zejména v Bratislavě a Trnavě. Podle velitele nemocniční základny v Hradci Králové Jan Österreichera se doktoři přesné umístění dozvědí po sobotním jednání se slovenskou stranou.

Na pomoc Slovensku se podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) připraví také moravské nemocnice. Vedení resortu nicméně neočekává, že přes hranici zamíří do Česka velké množství pacientů. Heger nařídil aktivizovat fakultní nemocnice v Brně, Olomouci a v Ostravě. Případný převoz pacientů do ČR by zajistila slovenská strana, která slíbila také uhradit péči o nemocné.

Vedení Moravskoslezského kraje vyzvalo ředitele osmi krajských nemocnic, aby zajistili příjem pacientů ze Slovenska. Na jižní Moravě jsou lůžka nachystána hned ve třech nemocnicích, v Břeclavi, Hodoníně a Kyjově. Jde hlavně o lůžka na anesteziologicko-resuscitačních odděleních, dále na jednotkách intenzivní péče a také v porodnicích.
Část českých lékařů si myslí, že by stát "stávkokaze" na Slovensko posílat neměl. Česká lékařská komora ČTK informovala, že vyzvala své členy, aby se zdrželi jakéhokoliv jednání, které by mohlo poškodit oprávněné požadavky slovenských lékařů.

Poskytnutí pomoci kritizuje i opoziční ČSSD. Předseda Senátu Milan Štěch upozornil, že vojenské mise podléhají schválení parlamentních komor. Jejich souhlas se ale vztahuje pouze na působení českých vojáků v zahraničí delší než 60 dní. S tak dlouhým pobytem vojenských specialistů na Slovensku vláda nepočítá. Podle senátorky ČSSD Aleny Gajdůškové je i tak vyslání vojáků bez souhlasu parlamentu překročením ústavních pravomocí vlády. Kabinet může podle ní rozhodnout o vyslání příslušníků armády do zahraničí jen v přesně ustanovených případech.


Prezident Václav Klaus, který se zúčastnil dnešního jednání Bezpečnostní rady státu navazujícího na mimořádné zasedání kabinetu, novinářům řekl, že považuje stávku za "mimořádnou nezodpovědnost".
Na Slovensku dalo výpověď původně přes 2000 lékařů, část jich výpověď stáhla, ve středu jich bylo ve výpovědi ještě 1200 z celkových asi 7000. Kritický stav je podle informací české vlády ve čtyřech nemocnicích, asi 16 z 90 je ohrožených, ale fungují. I když slovenská vláda vyhlásila kvůli situaci nouzový stav a lékaři měli povinně přijít do práce, část z nich ve čtvrtek i dnes zůstala doma.

Slovenské lékařské odbory večer oznámily, že přijaly nabídku vlády, která by jim měla zajistit nárůst základních platů asi o 30 procent. Nemocnice by rovněž měly umožnit návrat asi 1200 doktorům, kterým na konci listopadu vypršela výpovědní lhůta. Portál sme.sk s odvoláním na zdroj z ministerstva zdravotnictví ale napsal, že uzavření dohody nevypadá tak nadějně, jak o tom hovoří odbory. Údajně totiž předkládají stále nové požadavky.
rem tmn
ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…