Přeskočit na obsah

Čeští lékaři první na světě léčili chrápání pomocí magnetu

Čeští lékaři jako první na světě provedli zákrok novou metodou pro léčbu chrápání a takzvané spánkové apnoe. Při té se uvolní svaly jazyka, zablokují se dýchací cesty, a člověk se tak i na několik sekund dusí, aniž by o tom v noci věděl. Nová metoda amerických odborníků je založena na implantaci magnetu ukotveného na jazyk. Tento magnet a druhý zevní magnet se vzájemně přitahují, takže jazyk nezapadá a neblokují se dýchací cesty, popsal dnes novinářům princip lékař Václav Pavelec, který metodu ve světové premiéře v dubnu v Domažlicích použil.

Vážná forma spánkové apnoe podle odborníků může výrazně zvyšovat riziko úmrtí, vysokého krevního tlaku nebo mozkové příhody. Na vývoji nové metody pracovali američtí odborníci asi 1,5 roku. Podle publikovaných odborných statí našli Pavelce a domluvili se s ním na první operaci a provedení studie. V Česku bude studie zahrnovat 15 pacientů, další operace se připravují vždy také po 15 pacientech v Německu a Nizozemsku, řekl Nat Bowditch, ředitel firmy Apneon, která metodu vyvinula. "Pokud budou výsledky studie dobré, předpokládáme, že to bude masivně využívaná metoda léčby spánkové apnoe," řekl ČTK.

Až dosud se spánková apnoe, kterou podle Pavelce trpí zhruba pět procent obyvatel, léčila několika způsoby. Účinná je například léčba, kdy pacient ve spánku používá ventilátor. Tento systém ale vyhovuje jen některým pacientům. Další metodou je náročný, invazivní a zdlouhavý chirurgický posun horní a dolní čelisti, u limitovaného počtu pacientů lze použít plastiku měkkého patra, hltanu a mandlí. Nová metoda vyžaduje asi půlhodinovou operaci v celkové narkóze. Do jazyka se voperuje jakási kotvička a do dutiny ústní s ní spojený magnet. Po zhojení si pak pacient na noc připíná páskem na bradu druhý magnet. Oba magnety se přitahují, systém povytáhne jazyk z krku, a tím se uvolňují dýchací cesty. "Všechny geniální věci obvykle mají jednoduchý princip," konstatoval Pavelec.

Spánková apnoe se dělí na tři kategorie podle množství blokací vzduchu za hodinu. Při mírné formě mohou mít pacienti pět až 15 blokací, při těžké formě i víc než 30 blokací za hodinu. Pacienti si stěžují na ranní i denní únavu, bolesti hlavy, trpí mikrospánkem a mohou usnout i uprostřed řeči. Při neléčení může mít vážně důsledky.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…