Přeskočit na obsah

Čeští lékaři při léčbě onkologicky nemocných dětí riskují zbytečně

Markéta FIALOVÁ, moderátorka:
Čeští lékaři při léčbě onkologicky nemocných dětí riskují zbytečně. Jak už jsme vám v Televizních novinách říkali, až 3/4 léků, které se u nás podávají dětským onkologickým pacientům jsou určené a schválené pouze pro dospělé a lékaři nemají oporu v legislativě. Ministerstvo zdravotnictví se ale vymlouvá na evropskou směrnici, kterou se prý musíme řídit. Jak jsme ale zjistili, v některých státech unie platí výjimky, které tamní lékaře v obdobných situacích chrání.

Kristýna FANTOVÁ, redaktorka:
Adam HALMOŠI, redaktor:
Josef SVOBODA, redaktor:
Řídíme se evropskou směrnicí., to hlásá Ministerstvo zdravotnictví, jenže ta platí i pro ostatní státy, přesto lékaři v Německu, Rakousku či francii nebalancují na hranici zákona, když dětem podávají léky, které jsou určené jen pro dospělé, protože varianta pro děti neexistuje.

Jaroslav ŠTĚRBA, přednosta dětské onkologie, FN Brno:
Vím, jejichž ministerstva nebo jejíchž státní ústavy pro kontrolu léčiv dali výjimku uznali, že toto je oficiální postup, který garantuje stát.

Irena SLAVC, přednosta dětské neuroonkologie, AHK Vídeň:
Když pacient potřebuje léčbu neuznaným lékem, pak zažádáme u komise o povolení k použití léku. Do 24 hodin je papírování vyřazeno použití léku zlegalizováno, totéž žádají i naši lékaři.

Peter MÚDRÝ, národní koordinátor za evropskou studii léčby nádorů měkkých tkání:
Opakovaně o tomto problému hovoříme na odborných konferencích, opakovaně to téma nadnášíme na různých úrovních až na ministerstvo.

Kristýna FANTOVÁ, redaktorka:
Adam HALMOŠI, redaktor:
Josef SVOBODA, redaktor:
Lékaři na ministerstvo posílají dopisy už od roku 2006. Výsledek?

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
My zatím, pokud je mi známo, tak zatím jsme žádnou oficiální žádost nedostali.

Kristýna FANTOVÁ, redaktorka:
Adam HALMOŠI, redaktor:
Josef SVOBODA, redaktor:
V rozhovoru pro naši televizi nicméně ministr slíbil, že pokud žádost do jeho rukou dorazí, bude se jí zabývat. Onkologicky u nás ročně onemocní na 450 dětí. Ještě před 40 lety nepřežilo 80 % z nich. Díky lékům, které jsou určeny jen dospělým a lékaři jim je na svou zodpovědnost přesto dávají, se ale karta obrací v jejich prospěch a tak více než 80 % z nich svůj boj o život vyhraje.

TV Nova

Zdroj: TV Nova

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…