Přeskočit na obsah

Čeští lékaři a sestry jsou v Saúdské Arábii spokojeni

Čeští lékaři a sestry jsou v Saúdské Arábii spokojeni. Tisíce kilometrů od domova našli dobré podmínky k práci a vysoký plat. V této zemi je na 200 českých zdravotníků a Saúdští Arabové se snaží přilákat další. Dávají jim přinejmenším čtyřikrát víc, než mají v Česku, a výhody, jako jsou volné letenky, sedm týdnů dovolené či bezplatné bydlení.

Třicetiletá Iva Zemková z Uherského Hradiště je v Rijádu 3,5 roku jako sestra na kardiochirurgii Nemocnice prince Sultána. ČTK řekla, že chtěla využít angličtinu a vydělat na dům. S manželem Ivo Zemkem, který je o osm let starší a pracuje jako anesteziolog v Nemocnici krále Fahada, se znali z hradišťské nemocnice. Svatbu měli v Rijádu, oddal je český velvyslanec, protože soužití nesezdaných zde není povoleno. Na dům na Moravě už si vydělali.

"Slunko mi tu vyhovuje," vysvětlila, proč odmítla Británii. Prý by neměnila, i když se na veřejnosti smí objevit jen v černém plášti zvaném abája a se šálem na hlavě. Hnědé kadeře smí odhalit jen při sesterské práci. Sama nesmí nikam, jen s manželem. Musí zapomenout na řízení auta, ženy zde nesmějí řídit, a tak jsou za volantem běžní dvanáctiletí chlapci, vezoucí matku na nákup.

Iva přiznala, že od práce v této zemi ji známí odrazovali. "Byla jsem překvapená, jsou tu úplně normální lidi," řekla. Musela se ovšem přizpůsobit arabské kultuře a počítat s tím, že při modlitbách, jež se opakují několikrát za den, se zavřou obchody a život se zastaví. V zemi nejsou kina a divadla. "Máme tu spoustu kamarádů, děláme večírky, jezdíme do pouště," popsala.

Cizinec se v Saúdské Arábii přesune do 15. století, letopočet se počítá od narození Mohameda. Cizoložné ženě tu tedy i dnes hrozí setnutí (od ukamenování upustili); popravy jsou v pátek.

Manželé Zemkovi se shodli, že to, co se naučili v českých školách, jim zde stačilo. Důležité je znát angličtinu. Na každého pracovníka dělá šéf jednou za rok posudek, to je podle Ivy dobré, ví, v čem se má zlepšit a na co si dát pozor.

V Rijádu je také čtyřiačtyřicetiletý rehabilitační lékař Jiří Pazdírek z Brna. Před sedmi měsíci nastoupil do Humanitárního centra prince Sultána. "Jsme rehabilitační velmoc, jako jsme hokejová velmoc," vysvětlil, proč Saúdští Arabové stojí právě o Čechy. Upřesnil, že na rozdíl od americké školy, která se odvinula od mechanistického přístupu, pracuje česká škola s reflexními podněty a snaží se přeprogramovat informační systém v těle.

Pazdírkovi vadí jen chlad, všude je totiž klimatizace. V létě je venku i 50 stupňů Celsia, dá se to ale snést lépe než v Česku 35 stupňů, protože horko je suché a člověk se nepotí. Saúdové jsou mimořádně zdvořilí, mohli bychom se poučit," dodal lékař.

V Saúdské Arábii žije zhruba 22 milionů obyvatel. Je tady 344 nemocnic a jediné rehabilitační centrum, 16.000 lékařů, 1700 zubařů a 38.000 zdravotních sester.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…