Českých lékařů začne za čtyři roky výrazně ubývat
"Blíží se období demografického hrbu, kdy v roce 2018, 2019, 2020 dojde k daleko významnějšímu úbytku lékařů z důvodu toho, že překročí postdůchodový věk. My jsme pracovali v analýzách s hranicí 65 a 70 let," řekl Dušek. V současnosti sice úbytek lékařů pokrývají absolventi, ale až se počet odcházejících do důchodu zvýší, nebudou to fakulty stačit vykrývat. Z lékařských fakult ročně přichází do českého zdravotnictví 850 lékařů.
Pokud se už nyní mluví o nedostatku lékařů v Česku, je to podle Duška teprve začátek toho, co přijde v budoucnu. "Je pět minut po dvanácté, protože když teď navýšíme počet studentů na lékařských fakultách, tak se to projeví v systému za pět, za šest let," řekl. "Nám tady za nějakých čtyři, pět let začne nominálně výrazně ubývat kapacita českých lékařů," varoval Dušek.
Podle Duška je nutné omladit české lékaře o deset let. V některých lékařských specializacích je průměrný věk 59 let, což podle něj není udržitelné.
ČTK
Nedostatek zdravotního personálu
zkácený přepis TV pořadu OTM
Závěrečným hostem Otázek je ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
moderátor:
Varovné statistiky ve zdravotnictví, Ústav zdravotnických informací provedl první oficiální sčítání zdravotnických pracovníků, tedy lékařů a sester a tady jsou výsledky.
redaktorka:
Ke konci roku 2015 chybělo u poskytovatelů zdravotních služeb přes tisíc plných lékařských úvazků, z toho v nemocnicích to bylo 658 úvazků. Na základě síťového modelu poptávali poskytovatelé péče přes 42 tisíc lékařů, z toho víc než 20 tisíc do nemocničních zařízení. Ke stejnému datu chybělo třikrát více zdravotních sester, přesně 3266 plných úvazků. Poskytovatelů na zdravotní sestry jsou oproti požadavkům na lékaře víc než dvojnásobné. Celkem bylo loni potřeba skoro 90 tisíc sester, z toho v nemocnicích víc než 52 tisíc.
moderátor:
A na základě těchto dat umíte odhadnout, kdy by se ten nepoměr mohl zlepšit?
Ladislav DUŠEK,
Těžko říct z odhadu, kdy by se mohl zlepšit. My jsme v podstatě vyfotografovali stav a jsme teď ve fázi, kdy se hledají různá řešení a tak jak zaznělo v té debatě předchozí, určitě jedním z řešení a já hned vysvětlím, proč právě toto řešení, je navýšení počtu absolventů. Ale bohužel nebo s velkým vykřičníkem musím říct, že jenom jedním protože je pravdou.
Václav MORAVEC,
Pracujete také s tím číslem 250.
Ladislav DUŠEK,:
Ano, jednoznačně a vysvětlím proč. Těma dalšíma řešeníma samozřejmě musí být i sledování distribuce těch kapacit v regionech mezi jednotlivými odbornostmi, kde je samozřejmě velký potenciál k nějaké optimalizaci, to nelze zastírat včetně i zlepšování těch nástupních podmínek pro sestry a zdravotnický personál obecně, včetně lékařů.
moderátor:
v té analýze k počtu lékařů právě uvádíte, cituji: "Před českým zdravotnickým systémem stále zůstává úkol řešit rovnoměrnou distribuci kapacit v regionech a také optimalizovat síť poskytovatelů s ohledem na hustotu osídlení a nemocnost populace. To je obecná formulace. Co si pod ní mám představit?
Ladislav DUŠEK,
Bavme se o tom natvrdo v číslech. My máme zhruba, když se budu bavit o lékařích, 3,87 úvazku lékaře na tisíc obyvatel. Je to jakýsi řekněme, obecně průměr zemí OECD. Ve srovnání ale se státy, se kterými se porovnávat chceme, to je třeba zmíním Rakousko nebo Německo, je to méně. Tam je to 4,11 nebo 4,13 úvazku na tisíc obyvatel. Jenomže to je právě ta fotka z té Prahy, která pak neříká tu realitu a ta realita je, že když si srovnáte jednotlivé regiony mezi sebou, tak se dostáváte do rozptylu pět úvazků lékaře na tisíc obyvatel až 2,8 a 2,8 na tisíc obyvatel je opravdu už pod průměrem té Evropy velmi významně.
moderátor:
A to je v kterých regionech?
Ladislav DUŠEK,:
Například Středočeský, kde to je trochu kompenzováno distribucí té péče do Prahy. Nevím, zda je to optimum ale je tomu tak. A pak je to třeba Ústecký, Liberecký kraj, Pardubický. Nechci na nějaký zapomenout. Ale podstatné je, že v tuhle tu chvíli my jsme při revitalizaci té v uvozovkách zdravotnické statistiky dosáhli stavu, kdy jsme schopni aspoň reprezentativně fotit tu situaci a dělat nějaké rozumné predikce. A to, co na těch predikcích je nejvíc šokující, budeme-li se bavit o lékařích, tak není to, že jich teď akutně chybí x úvazků, jak jste říkal, kdyby to číslo bylo správné. Mimochodem ke stejnému odhadu dospěla úplně nezávisle Česká lékařská komora a to tedy průzkumem v terénu a nikoliv statistickými analýzami a to nejvíc alarmující je demografický profil českých lékařů.
moderátor:
A teď mi opět začínáte brát vítr z plachet, protože měla ta věc se řešit už před 15 lety. Jak v rozhovorech naznačujete, že lékaři v Česku stárnou a tady jsou nejnovější data, jaká je budoucnost.
redaktorka:
V roce 2013 byl průměrný věk lékaře 49 let. Na více než 36 tisíc úvazků bylo skoro 8 tisíc lékařů starších 60 let a tvořili tak víc než pětinu celkového počtu doktorů. Pokud nedojde k odpovídajícím opatřením, můžeme v roce 2020 čekat, že průměrný věk lékaře bude 50 let a lékařů šedesátníků bude 12561, a o pět let později jich bude ještě o 82 víc. Lékaři starší 60 let budou v té době tvořit skoro třetinu lékařského stavu.
moderátor:
Bude tedy stačit to navýšení počtu kapacit na vysokých školách, když jste slyšel Mikuláše Beka, který říká ne, důležité je udržet české lékaře v českém systému.
Ladislav DUŠEK, :
Pan rektor má pravdu. Jako opravdu navýšení počtu absolventů musí být jedním z minimálně pěti opatření a nějak se začít musí. A teď mi to nechte jenom krátce vysvětlit, protože to není úplně jednoduché. V současné chvíli produkují lékařské fakulty do systému 850 plných úvazků lékaře. Kolik to je osob, to můžeme diskutovat, ale je to 850 plných úvazků ročně. A je to setrvalý stav, který se dlouhodobě nemění. A tyhle úvazky ještě stíhají, tak jak nastupují, tím jsem odečetl, prosím vás i ty odchody do ciziny, odečetl jsem i to, že začínající lékař nemusí nutně pracovat na jedna nula, ale má nějaké vzdělání, takže ten průměr je nula devět. Je tam spousta korekcí, které jsou ověřené a je to 850 plných úvazků ročně cca. Tenhle nárůst ročně ještě stíhá nyní vykrývat demografické odchody, tedy odchody z důvodu stárnutí. Jenomže lékaři stárnou tak jak populace a blíží se takové období, jak bych to tak nějak laicky nakreslil do vzduchu, takového demografického hrbu, spíš tahle dolů, kdy v roce 2018, 19, 20 dojde k daleko významnějšímu úbytku lékařů z důvodu toho, že překročí nějaký, skoro bych řekl, post důchodový věk. My jsme pracovali v těch analýzách s hranicí 65 a 70 let a ta propast v uvozovkách, která nastane v roce 2018, 19, 20 a bude pokračovat dál, tu už tato produkce lékařských fakult nevykryje, takže to, co pozorujeme teď, je vlastně jenom nějaký start něčeho, co ještě přijde, pokud nedojde, je pět minut po dvanácté, protože navýšíme počet studentů na lékařských fakultách, a to se projeví v tom systému za pět, šest let. A my si nemůžeme při vědomí těchto naprosto reprezentativních dat, to nejsou žádný moje vědecký výplody, to je naprosto reprezentativní fotka, hra se skutečností, že nám tady za čtyři pět let začne opravdu nominálně, velmi významně ubývat kapacita českých lékařů.
moderátor:
Jak byste to řešil, kdybyste byl ministrem zdravotnictví, co byste udělal?
Ladislav DUŠEK, :
Ty predikce se samozřejmě daly udělat dřív. Nyní je na stole, já necítím od nikoho, kde jsme ta data prezentovali nějaký odpor, naopak velmi vstřícnou spolupráci a diskusi navázalo ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo školství a paní ministryni lze poděkovat jenom za slova, co jsem tady slyšel v předsálí co řekla. Velmi vstřícná reakce je Asociace děkanů lékařských fakult, kde je ale zdvižený prst.
moderátor:
Kapacitně, jak jste slyšel od rektora.
Ladislav DUŠEK, :
Nejde vychovávat lékaře tak, že si takhle někdo luskne a najednou se všichni ti učitelé jako rozkrájí. Tam půjde dolů kvalita, kterou si nikdo nemůže dovolit. Její pokles si nemůže nikdo dovolit. A navíc učitelé na lékařských fakultách stárnou neméně intenzivně jako všichni ostatní. Takže je to o penězích. Slyšel jste pana rektora, to je objektivní realita. Injekce na jednoho studenta lékařské fakulty nepokrývá ani v absolutním měřítku bez nějakých plus a minusů, náklady na jeho výchovu, takže to ty školy musí saturovat nejrůznějším způsobem. To znamená, to tady já teď cítím, že tohle opatření se snad podaří prosadit a že nějakým způsobem vejde v platnost a novu říkám, hlavním důvodem k navýšení počtu těch studentů je hlavně to stárnutí. My musíme posunout mediánový interval věku lékařů o jednu dekádu doleva. My musíme omladit celou tu populaci lékařů.
moderátor:
O 10 let.
Ladislav DUŠEK,:
Protože tady máme specializace, kde je průměrný věk 59 let a to snad nikdo nebude se mnou polemizovat, že má daleko do nějakého, v uvozovkách darwinistického profilu přežívající populace. Ale promiňte, abych se s vámi nevykroutil. Ministr zdravotnictví potom samozřejmě musí na to musí navazovat řada dalších opatření. Opatření, která jednak tedy budou hlídat nástupy těch lékařů do praxe, motivační programy pro distribuci, aby všichni ti noví lékaři neskončili buď v Londýně, jak tady zaznělo anebo v Praze. Podle mě to je samozřejmě, to by byl samozřejmě nesmysl a defraudace té investice. Bavíme se tak o specializačních programech nebo motivačních pro různé specializace. To znamená, musí na to navazovat řada dalších opatření a já věřím tomu, že to co nastartoval pan ministr Němeček, bude dál pokračovat a že tohle je jeden z programů, o kterém se budeme hned v prosinci s novým panem ministrem bavit. A jak ho znám jako manažera, jako velice racionálního člověka, tak věřím tomu, že to půjde dál.
moderátor:
Takže se těšíte na spolupráci s Miloslavem Ludvíkem?
Ladislav DUŠEK,:
Co vám mám říct jiného, než že určitě.
moderátor:
Protože vy jste přímo pod ministrem zdravotnictví České republiky, takže to je to nejzásadnější, na co se musí Miloslav Ludvík zaměřit?
Ladislav DUŠEK:
Není to to nejzásadnější, takhle bych nafoukaně nechtěl hovořit. Je to velmi významná věc, kterou jsme dotáhli do podoby, kdy už je v nějakém realizačním jednání s ministerstvem školství a ten zvednutý prst děkanů lékařských fakult je potřeba opravdu vážně poslouchat a já věřím tomu, že i z ministerstva školství ta reakce bude tak racionální jako doposud, ale posuneme to dál, ale je to jedno z mnoha dalších opatření.
moderátor:
To zůstanete-li ve své funkci, tak věřím, že vás co nejdříve tady uvidím znovu, protože se nedostalo na národní zdravotní registr a registr je jako jeden z problémů, který se objeví i u Ústavního soudu, protože skupina senátorů chce. Jste smířen s tím, že by se mohlo stát, že ty registry shodí Ústavní soud?
Ladislav DUŠEK, :
Můžu krátce? Tak já vítám to, že to bude projednávat Ústavní soud, protože Ústavní soud se vlastně bude vyjadřovat ke stížnosti ústavní, která je jistě legitimní, a ta stížnost je velmi tvrdě pojatá a v podstatě staví na stůl otázku, zda vůbec můžeme mít národní zdravotnický informační systém. Má svou emocionální a racionální část ta stížnost. Ta emocionální část hovoří o tom, že sběr dat ve zdravotnictví je relikt komunismu a podobně. To objektivně je při veškeré i s nadsázkou neobstojí ve světle současného vývoje Evropy, západních zemí a tak dále, ale ta racionální část je legitimní. Je to obava z toho, aby nedocházelo ke zneužití osobních údajů. To nikdo nechce a všichni před tím máme respekt. Ale je potřeba si uvědomit, že já, když jsem přistál na ÚZISu, tak už existující národní informační systém, plný rodných čísel, celý zdravotnictví je plný rodných čísel. Číslo pojištěnce v pojišťovnách je de facto rodný číslo, čili tohle nikdo nevypne za dva týdny a my nyní velmi intenzivně jednáme a nejenom jednáme, ale už realizujeme a každý si to může ověřit, že nelžu, s ministerstvem vnitra a s odborníkama, kteří řídí takzvaný e-Government a můžu odpřísáhnout, že první předání dat do tohoto nového registru, který je hlavně předmětem nebo bude předmětem posuzování toho Ústavního soudu.
moderátor:
Tedy ty databáze národního zdravotnického informačního systému.
Ladislav DUŠEK,
Ten nový systém, kterým vlastně nahradíme řadu těch starých ad hoc registrů. Od první chvíle bude na ÚZIS předána data zcela anonymizovaná, data s novým identifikátorem dodá nezávislá instituce eGovernmentu, tedy ministerstva vnitra a lze jím jenom poděkovat, protože já se zbavím týhle noční můry. Já totiž vůbec nepotřebuju vědět, že to je pan Novák z Liberce. Mě to akorát stresuje. Já potřebuju mít kód Xy124, a potom řetízek toho člověka, jak šel tím zdravotnickým systémem.
moderátor:
Jinými slovy, myslíte si, že na základě těchhle argumentů si obhájíte existenci národních zdravotnických informačních systémů nebo těch registrů a že ta stížnost nemá šanci na úspěch?
Ladislav DUŠEK,:
Nejenom já, ale desítky lidí si tu existenci už obhájilo. Obhájilo mezinárodně, jsme součástí řady velkých mezinárodních projektů, je to běžný standard. Obhájilo odborně doma a obhájilo i v legislativním procesu. Ten zákon nebyl schválen nějakou autoritou anebo nějakou silou. Já měl kolem toho 270 přednášek, ale toto není obhajoba. Toto je opravdu vážné pojednání Ústavního soudu. My jsme k němu napsali, řekl bych objektivní a férový rozklad. Věřím, že Ústavní soud bude posuzovat tu věc objektivně a z toho důvodu nemám ve světle údajů, kterým jsem vám teď řekl včetně toho, jak to budujeme s e-Governmentem nejmenší obavy.
moderátor:
Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek byl závěrečným hostem Otázek.
ČT
1
Zdroj: ČTK, ČT