Přeskočit na obsah

Český národní registr dárců dřeně pomůže dnes už 500. pacientovi

Český národní registr dárců kostní dřeně pomůže jubilejnímu 500. pacientovi. Bude jím šestnáctiletý chlapec z Česka, který se operaci podrobí na transplantační jednotce kliniky dětské hematologie a onkologie pražské Fakultní nemocnice Motol. Registr eviduje přes 32.000 dobrovolníků. Napojení na mezinárodní databázi mu umožňuje vyhledávat vhodné dárce i mezi více než 11 miliony lidí z celého světa.

"Vhodný dárce se hledá hůř než jehla v kupce sena," řekl ČTK předseda správní rady Nadace pro transplantace kostní dřeně a primář hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň Vladimír Koza.

Dárce a příjemce musejí totiž mít co nejpodobnější tkáňové znaky. Těch nejdůležitějších je sice jen deset, ale každý z nich má stovky variant, jejichž kombinace přinášejí miliony možností. "Ani 11 milionů celosvětově registrovaných dobrovolných dárců proto někdy nestačí. Vhodného dvojníka každoročně nenajde asi 15.000 nemocných," uvedl Koza. Nejobtížněji se podle něj shání dřeň pro příslušníky etnických menšin.

Český národní registr dárců kostní dřeně vznikl v roce 1992 při hematologicko-onkologickém oddělení nemocnice v Plzni a od roku 2005 zaujímá třetí příčku mezi nejefektivnějšími registry světa. Není dotován státem a ročně přijímá 700 až 800 žádostí o vyhledání nejvhodnějšího nepříbuzného dárce dřeně z Česka i ze zahraničí. Registr získal v roce 2004 akreditaci Světové asociace dárců jako čtvrtý po národních registrech USA, Velké Británie a Francie.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…