Česko potřebuje více zařízení pro lidi s Alzheimerem
Česká republika potřebuje více pobytových zařízení pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. ČTK to řekl prezident Asociace sociálních služeb ČR Jiří Horecký. Podle něj je zájem o umístění pacientů s tímto zákeřným degenerativním onemocněním zatím uspokojován asi z 20 procent. Situace se sice postupně lepší - jsou otevírány nové domovy důchodců s Alzheimerovou chorobou, stále ale prý není dobrá.
"Je to problém. Na některých místech se řeší tak, že v domovech vznikají speciální oddělení pro lidi s touto chorobou. Nicméně domovy pro lidi s Alzheimerem budeme potřebovat, protože počet pacientů s tímto onemocněním narůstá," uvedl Horecký. O problémech spojených s péčí o tyto vážně nemocné jednal v uplynulých dnech s ombudsmanem Otakarem Motejlem.
Příslib změn k lepšímu vidí v rozhodnutí vlády z počátku letošního roku, podle něhož by měly postupně v ČR nahrazovat staré a velké domovy důchodců moderní a především malá zařízení nejvýše pro 40 až 50 osob. Za rozumné by považoval, kdyby část z nich byla určena právě lidem s Alzheimerovou nemocí.
Za uplynulý rok byly pro ně otevřeny na Moravě nové domovy v Jedlích na Šumpersku nebo ve Vizovicích na Zlínsku. Záhy se tamní lůžka zaplnila. Zájem o umístění převyšoval možnosti ústavů.
Jejich výhodou je především to, že jsou v nich senioři v trvalém kontaktu s ošetřovateli, který nutně potřebují. Pacienti s Alzheimerovou chorobou totiž často zapomínají a bloudí.
Podle odhadů odborníků trpí Alzheimerovou chorobou v České republice 60.000 až 120.000 lidí. Jejich počet se vzhledem ke stárnutí populace zvyšuje. Nemoc lze zjednodušeně charakterizovat jako zrychlené stárnutí mozku. Choroba začíná plíživě a její příznaky se postupně zhoršují. Vyskytuje se nejčastěji u seniorů, ale objevuje se i u lidí středního věku.
Zdroj: ČTK